Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Pułapki "honey trap" w internecie

Tagi:

W świecie szpiegowskim „honey trap” tradycyjnie oznacza uwodzicielskie spotkanie zaaranżowane w celu wydobycia od agenta informacji lub skompromitowania go w pracy.

Naturalnie, w życiu przeciętnego człowieka rzadko występują podobne tajemnice i niebezpieczeństwa. Jednak tacy ludzie (a w ogromnej większości przypadków mężczyźni) powinni mieć się na baczności. Wszak nie brak kanciarzy, oszustów matrymonialnych czy innych podejrzanych typków, którzy manipulują naturalnym ludzkim pragnieniem znalezienia sobie partnera. Tego rodzaju przestępcy od dawna wykorzystują internet, rozstawiając swoje pułapki na różnych stronach internetowych oraz za pośrednictwem ogłoszeń. Swoją sieć mogą zarzucić nawet na Twoją skrzynkę pocztową. A zatem wirtualna pułapka „honey trap” nie jest rzadkością w sieci – a zaślepiony chwilową namiętnością użytkownik może nagle ocknąć się i stwierdzić, że został bez pieniędzy lub posiada pamiątkę w postaci zainfekowanego komputera.

 

Miło mi Cię poznać?

Internetowe portale randkowe od dawna wypełniają niszę w internecie. Ponieważ największe z nich posiadają miliony zarejestrowanych użytkowników, popularność internetowych randek nie mogła umknąć uwadze oszustów.

Wiadomości spamowe zachęcające odbiorcę do „spotkania z sympatyczną młodą dziewczyną” lub „spędzenia nocy” stały się dość powszechne. Oczywiście w żaden sposób nie są one powiązane ze znanymi serwisami randkowymi. Szanujące się portale dbają o reputację i regularnie sprawdzają swoich użytkowników, natomiast wiadomości spamowe wprost przeciwnie – podkreślają, że rejestracja nie jest wymagana na reklamowanych stronach. Klikając odsyłacze zawarte w takich e-mailach, użytkownik ryzykuje, że zainfekuje swój komputer szkodliwym oprogramowaniem.

Poniżej znajduje się wiadomość e-mail w języku rosyjskim zawierająca reklamę internetowego portalu randkowego. Nadawca oferuje możliwość poznania nowych przyjaciół oraz rozpoczęcia poważnych związków. Aranżowane są randki oraz oferowane specjalne aplikacje, za pomocą których można czatować, flirtować i oceniać zdjęcia. Wymogiem jest wcześniejsza rejestracja.

 

From: Лаура
Subject: Интим Mamba – сладкие знакомства!

Поиск новых знакомств с целью дружбы и серьезных отношений, 
а также попутчиков. Возможность назначать свидания. Онлайн-игры, 
приложения для общения и флирта, рейтинг фотографий. 
Регистрируйтесь, начинайте знакомиться и получать удовольствие от общения» 
Кто-то ждем именно Вас прямо сейчас! Это место, где осуществятся Ваши желания!

{ LINK} ***********.5ballov.ru

W rzeczywistości odsyłacz w tej wiadomości e-mail prowadził do… zainfekowanej strony internetowej.

Innym zagrożeniem są ataki phishingowe. Dla przykładu, rosyjscy internauci zaczęli otrzymywać ostatnio wiadomości zapraszające na „strony dla dorosłych”, rzekomo związane z popularnym w Rosji portalem społecznościowym Odnoklassniki (odpowiednik polskiego NK.pl). Aby uzyskać do niego dostęp, użytkownicy musieli podać swój login i hasło. Odsyłacze kierowały użytkowników do stron phishingowych – oszuści wykorzystali je jako przynętę umożliwiającą dostęp do kont na Odnoklassniki.

Ponadto, niektóre z tych oszukańczych stron prosiły również o podanie numeru telefonu, wywołując potencjalnie lawinę spamu mobilnego.

 

Kwestia techniki

Takie fałszywe strony nie tylko niosą ryzyko związane z phishingiem czy szkodliwym oprogramowaniem – mogą również narazić nieświadomego użytkownika na straty finansowe.

Przykładem prostej sztuczki mającej na celu wyłudzenie od użytkowników pieniędzy jest żądanie zarejestrowania się lub potwierdzenia wieku za pośrednictwem wiadomości tekstowej kosztującej od 30 centów do 12 dolarów amerykańskich. W rzeczywistości użytkownik nie uzyska żadnego dostępu – ponieważ nie istnieją żadne treści, do których można uzyskać dostęp – a jedynie „uszczupli” swoje konto.

Tego rodzaju zasoby sieciowe nie utrzymują się długo – w ciągu kilku tygodni lub nawet dni fałszywe strony powitalne internetowych serwisów randkowych znikają lub ich zawartość zostaje zmieniona na typowe reklamy spamowe (Viagra itp.).

Częstym sprzymierzeńcem oszustów stosujących pułapki „honey trap” okazuje się telefon komórkowy, który niekiedy bywa wykorzystywany do dość przebiegłych sztuczek. Potwierdzeniem tego mogą być wiadomości, jakie zaczęły pojawiać się na forach internetowych od zdezorientowanych użytkowników portalu randkowego. Próbowali oni komunikować się z autorami profili za pośrednictwem komunikatorów internetowych na tym portalu. Z czasem jednak zdali sobie sprawę, że zamiast – jak wierzyli – flirtować z piękną dziewczyną, wywoływali mechaniczne odpowiedzi od robota. Ponieważ każdy komunikat od takiego użytkownika był wysyłany za pomocą wiadomości tekstowej – na koszt użytkownika – oszuści w krótkim czasie osiągnęli spore zyski na każdym użytkowniku.

 

All you need is ... spam

Podstawą każdego portalu randkowego jest ogromna baza użytkowników – dlatego też oszuści wykorzystują wszystkie znane im sztuczki, aby przyciągnąć możliwie jak najwięcej potencjalnych ofiar. Głównym narzędziem jest tutaj spam.

Najczęściej niezamawiane reklamy promujące tego rodzaju zasoby sieciowe są rozprzestrzeniane przy użyciu bardzo podstawowych technik. Większość niechcianych e-maili to wiadomości zawierające dwa-trzy zdania oraz odsyłacz do portalu randkowego. W wielu przypadkach tekst wiadomości jest generowany automatycznie przy użyciu szablonów typowych fraz – widać to wyraźnie, jeśli przyjrzeć się kilku e-mailom pod rząd. Format cechuje prostota i brak obrazków. Tekst jest prymitywny i zawiera mnóstwo błędów. Autorowi takich e-maili zależy tylko na zwabieniu nieświadomego użytkownika na określoną stronę – w końcu to sprawa czysto techniczna.

Podobne e-maile są powszechnie rozsyłane w niemal wszystkich językach. Jakość ich treści pozostawia wiele do życzenia, dlatego spamerzy stawiają na ilość: liczba takich masowych wysyłek jest wręcz ogromna. Idea jest bardzo prosta – zawsze znajdzie się pewna liczba osób, które złapią się na ten haczyk. Naturalnie spamerzy nie gardzą również bardziej prozaicznymi sposobami zarabiania pieniędzy: rozsyłaniem e-maili reklamujących domy publiczne pod przykrywką saun, profili prostytutek itd.

 

Nie mogę się doczekać spotkania z Tobą

Najbardziej kreatywnym rodzajem poczty śmieciowej, który od lat nie traci na popularności, jest tzw. „spam nigeryjski”. Bardziej romantycznie usposobieni autorzy takiego spamu wybierają sobie na swoje potencjalne ofiary osoby zarejestrowane na portalach randkowych.

Dziewczyna, która rzekomo pisze takiego e-maila, zazwyczaj mieszka w odległym targanym wojną państwie afrykańskim. Jeżeli użytkownik jest zarejestrowany na portalu randkowym, już w swoim pierwszym e-mailu dziewczyna daje mu do zrozumienia, że jest w nim szaleńczo zakochana. Jeżeli e-mail jest częścią masowej wysyłki, uczucia dziewczyny rozwijają się w miarę trwania korespondencji i stają się jasne od drugiego lub trzeciego maila.

Poniżej znajduje się wiadomość spamowa wysłana w styczniu do dziesiątek tysięcy użytkowników:

 

Subject: Hello my dearest Friend in mind with hope you are good healthy?

Hello my dearest Friend in mind with hope you are good healthy? 
How are you today and your work with hope all is well?
Praise the day. I am very happy to meet you today I know this mail will
find you in good health and also surprised, but I believe God has his own 
way to bring people together considering the fact, we have not know each 
other in person or even have seeing before, forgive my indignation if this 
mail comes to you as a surprise and may offend your personality for 
contacting you without your prior of consent, my name is Nadine 
Konan Soro, it's my pleasure to contact you today for a serious relationship, 
I saw your profile today from your Country data base dueling my browsing 
in the Internet I become interested in you, 
 
I would like us to know ourselves more better I believe we can become a 
good Friend I like you for being my friend and I also seek advice from you 
that will help me, My dear, please write back to me so I'll tell you more about 
myself also send you my picture, Please do not let a humble heart that is 
lonely and looking for your reply, because friendship is a foundation to build 
other relatives, Remember that religion does not matter what matter is 
understanding and sincere matters a lot in life, I believe it's a day human 
beings use to know each other let makes the world a global village, I will 
be expecting to hear from you, I wish you happy near year and prosperous 
new year of the 2013 and prosperity 
 
Have a great new year and remain blessed,
Yours sincere Friend Nadine,

Przyszła narzeczona może zdradzać swojemu przyszłemu mężowi rozdzierające serce szczegóły ze swojego życia. Oddanie dziewczyny potwierdzają e-maile od jej pastora i adwokata.

Bardzo szybko przyszły pan młody dowiaduje się, że jego narzeczona jest dziedziczką spadku o wartości miliona dolarów, gotową podzielić się z nim swoim bogactwem. Jednak aby wywieźć narzeczoną i jej fortunę z kraju, jej przyszły mąż musi zapłacić za nieuniknione usługi prawne. Suma może wynosić tysiące dolarów, jednak wydaje się niczym w porównaniu z milionami, jakie wkrótce zasilą konto bankowe narzeczonego. Po otrzymaniu pieniędzy nieistniejąca piękność, pastor, adwokat oraz jej spadek rozpływają się w niezmierzonych przestworzach internetu.

Tego rodzaju taktyki wymagają długotrwałej korespondencji, ponieważ bardzo niewiele osób zgodziłoby się zapłacić wysokie sumy kierując się sercem a nie rozumem. Na pierwsze e-maile od potencjalnych naiwniaków odpowiada robot, jednak jak tylko oszuści zwietrzą szansę na zarobienie pieniędzy, natychmiast wkraczają do akcji. Rozpracowywanie potencjalnej ofiary może wymagać wiele czasu i duże znaczenie ma tu indywidualne podejście i znajomość psychologii.

W zależności od swoich umiejętności oszuści mogą próbować uzyskać nieautoryzowany dostęp bezpośrednio do konta użytkownika, wykorzystując do tego socjotechnikę. Takie podejście jest niezwykle pracochłonne, ale opłaca się: zyski są wyższe niż ze zwykłego oszustwa internetowego.

Istnieją również oszuści, którzy wysyłają e-maile w imieniu „rosyjskich narzeczonych”. Celem takich e-maili są głównie użytkownicy z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych.

 

Subject: hello

Hey.
I just saw your profile on a dating site. You're an interesting man.
And of course I liked you. I'm looking for a good, good and good guy 
for friendship and possible serious relationship.

I send you my picture. Now do you see what I look like, and I hope that 
I'm your type. Reply to my email, if I am interested you.

And do not forget to send me your photos.

W przeciwieństwie do „nigeryjskich”, takie „rosyjskie” narzeczone to swoiste damy w opałach, które pokładają nadzieje w przyszłości, jaką ułożą sobie z bogatym mężem. Okazuje się, że potrzebują jedynie pieniędzy na zakup biletu lotniczego, aby w końcu spotkać się z mężczyzną swoich snów – i oczywiście nie pogardzą żadnymi prezentami, jakimi zostaną w międzyczasie obsypane.

Trudno uwierzyć, że jakakolwiek trzeźwo myśląca osoba może nabrać się na tak niedorzeczną historyjkę. Jednak, jak donoszą media, liczba ofiar tego rodzaju oszustw utrzymuje się na stałym poziomie, a w niektórych przypadkach takie romanse mogą nawet znaleźć tragiczny finał dla „narzeczonego”. Dwa lata temu w internecie krążyła historyjka o pewnym Amerykaninie, który targnął się na własne życie po tym, jak stracił nadzieję, że spotka soją wirtualną ukochaną. Według niepotwierdzonych raportów, oszuści wmówili mu, że jego narzeczona popełniła samobójstwo – wcześniej jednak wyłudzili od niego kilka przelewów na kwotę 50 000 dolarów.

 

Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa!

Internet oferuje ogromne możliwości komunikacji. Nie zawsze jednak jest bezpiecznym miejscem na szukanie romansu. Opisaliśmy tylko kilka pułapek „honey trap” czyhających w sieci. Aby uniknąć rozczarowania, warto stosować się do poniższych zasad bezpieczeństwa:

 

  1. Nie odwiedzaj nieznanych portali randkowych, zwłaszcza tych reklamowanych w spamie.
  2. Nie otwieraj e-maili od nieznanych nadawców.
  3. Nie odpowiadaj na e-maile, jeżeli wydają się podejrzane.
  4. Nie ufaj nadmiernie hojnym lub podejrzanym propozycjom, nawet jeśli czyni je piękna dziewczyna lub przystojny mężczyzna.
  5. I najważniejsza rada – używaj niezawodnych rozwiązań bezpieczeństwa w celu zapewnienia ochrony swojemu komputerowi.

Podsumowując, życzymy Wam powodzenia w znalezieniu prawdziwej miłości – oraz omijaniu przynęty zarzucanej przez fałszywych lubych czających się w internecie.