Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W X Z INNE

Phishing

Jest to forma cyber-przestępstwa lub oszustwa opartego na socjotechnice. Nazwa jest świadomym błędem w pisowni terminu 'fishing' oznaczającego łowienie ryb. Termin "phishing" odnosi się do procesu zbierania (kradzieży) danych przez przestępców.

Przestępca tworzy prawie idealną replikę strony WWW instytucji finansowej lub związanej ze sprzedażą on-line. Następnie rozpoczyna się "phishing". Stworzone przez phisherów odsyłacze kierują użytkowników bezpośrednio do fałszywej strony WWW, na której "schwytana ryba" wprowadza poufne informacje dotyczące numerów kont bankowych, kart kredytowych, haseł dostępu itp. W ten sposób hakerzy gromadzą dane, które umożliwiają im swobodny dostęp do konta użytkownika.

Obecnie niektóre z finansowych instytucji wykorzystują klawiaturę graficzną, gdzie użytkownik wybiera znaki za pomocą myszy. Rozwiązanie zapobiega przechwyceniu poufnych informacji przez phisherów, jednak jest bezużyteczne w walce przeciwko tak zwanym technikom "screenscraper" gdzie trojan, pobiera snap shot z ekranu użytkownika oraz przesyła go do serwera kontrolowanego przez twórcę trojana lub komputera "master".

Można wyróżnić kilka różnych sposobów zachęcania użytkowników do odwiedzania fałszywych stron WWW.

  • Technika spamowa polegająca na wysyłaniu wiadomości e-mail imitujących prawdziwą korespondencję wysyłaną przez różne instytucje.
  • Ukierunkowana wersja powyższej metody: cyberprzestępca wykorzystuje strony WWW, które do zarejestrowania na konto użytkownika używają jego adresu poczty elektronicznej lub przypomnienia hasła następnie haker kieruje phishing do poszczególnych użytkowników (z prośbą o potwierdzenie hasła itd.).
  • Zainstalowanie trojana, który edytuje pliki hosts. W momencie próby obejrzenia strony swojego banku ofiara zostaje przekierowana do fałszywej strony.
  • Pharming znany także jako Zatruwanie DNS.
  • "Spear phishing" atak skierowany na konkretną instytucję, w którym phisher wyświetla zapytanie dotyczące szczegółów pracownika, które umożliwiają uzyskanie szerszego dostępu do reszty sieci.