Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1
Ostatnie posty
Najpopularniejsze

Lista najbardziej charakterystycznych szkodliwych programów, lipiec 2007

Jurij Maszewski Kaspersky Lab Expert
Dodany 13 sierpnia 2007, 14:27 CEST
Tagi:

Niedługo będziemy mieli jesień, przyjrzyjmy się jednak rankingowi najbardziej charakterystycznych szkodliwych programów, jakie pojawiły się w samym środku lata 2007.

 1. Najbardziej pazerny trojan atakujący banki - W kategorii tej prowadził Trojan-Spy.Win32.Banker.alv, który ma zakusy na 33 banków.
 2. Najbardziej pazerny trojan atakujący systemy płatności online - W lipcu tytuł ten przypadł trojanowi Trojan-PSW.Win32Steam.f, który atakuje trzy różne systemy płatności online jednocześnie.
 3. Najbardziej pazerny trojan atakujący karty płatnicze w kategorii tej prowadzi pochodzący z Brazyli trojan Trojan-Spy.Win32Banbra.df atakujący cztery różne karty płatnicze.
 4. Najbardziej ukradkowy program - programem, który najbardziej próbuje się ukryć był trojan Downloader.Win32.Delf.ain, który został spakowany aż 12 razy.
 5. Najmniejszy szkodliwy program "taki mały, a tak psoci" - chciałoby się powiedzieć o lipcowym...

Lista najbardziej charakterystycznych szkodliwych programów, czerwiec 2007 r.

Jurij Maszewski Kaspersky Lab Expert
Dodany 19 lipca 2007, 09:08 CEST
Tagi:

Jest środek miesiąca, a więc czas na opublikowanie naszej listy najbardziej charakterystycznych szkodliwych programów. Przyjrzyjmy się, co przyniósł nam pierwszy miesiąc lata:
 1. Najbardziej pazerny trojan atakujący banki - w czerwcu tytuł ten przypadł trojanowi Trojan-Spy.Win32.Small.cz, który atakował 84 organizacji finansowych, o trzy mniej niż majowy zwycięzca w tej kategorii.

 2. Najbardziej pazerny trojan atakujący systemy płatności online - w czerwcu był nim Backdoor.Win32.VB.bck, który śledził użytkowników trzech różnych systemów płatności online.

 3. Najbardziej pazerny trojan atakujący karty płatnicze - tytuł ten zdobył majowy zwycięzca w tej kategorii Trojan-PSW.Win32.VB.kq, który "rozkręca się" coraz bardziej. W czerwcu został wykryty nowy wariant atakujący pięć różnych systemów kart płatniczych, o jeden więcej niż w maju.

 4. Najbardziej ukradkowy program - w czerwcu tytuł ten...

Lista najbardziej charakterystycznych szkodliwych programów, maj 2007 r.

Jurij Maszewski Kaspersky Lab Expert
Dodany 18 czerwca 2007, 09:38 CEST
Tagi:

Twórcy wirusów nie wzięli sobie wolnego nawet w święta państwowe, wyniki ich pracy możemy obserwować na naszej liście.
 1. Najbardziej pazerny trojan atakujący banki - w maju tytuł ten przypadł trojanowi Trojan-Spy.Win32.Banker.aqu, modyfikacji atakującej jednocześnie 87 banków.

 2. Najbardziej pazerny trojan atakujący systemy płatności online - w maju był nim Trojan-PSW.Win32.VB.kq, atakujący cztery systemy płatności online.

 3. Najbardziej pazerny trojan atakujący systemy kart płatniczych - nagrodę w tej kategorii zdobył Trojan-PSW.Win32.VB.kq; atakujący cztery systemy kart płatniczych i - co ciekawe - również systemy płatności online (patrz poprzednia kategoria).

 4. Najbardziej ukradkowy program - zwycięzcą w tej kategorii jest ponownie wariant Hupigona. Backdoor.Win32.Hupigon.rc został spakowany dziesięć razy przy pomocy różnych kompresorów. Nie uchroniło to jednak tego backdoora przed wykryciem.

 5. ...

Lista najbardziej charakterystycznych szkodliwych programów, kwiecień 2007 r.

Jurij Maszewski Kaspersky Lab Expert
Dodany 15 maja 2007, 09:28 CEST
Tagi:


 1. Najbardziej pazerny trojan atakujący banki - w kwietniu tytuł ten został przyznany trojanowi Backdoor.Win32.Delf.zq. Program ten atakuje prawie sto banków. Analiza jego kodu wykazała, że został stworzony w Rosji.

 2. Najbardziej pazerny trojan atakujący karty płatnicze - w kwietniu na miano to zasłużył Backdoor.Win32.VB.asj, który atakuje użytkowników czterech różnych kart płatniczych.

 3. Najbardziej pazerny trojan atakujący systemy płatności online - tytuł ten przypadł trojanowi Trojan-Dropper.Win32.Agent.ahp. Podobnie jak Backdoor.Win32.VB.asj, trojan ten atakuje użytkowników czterech różnych systemów płatności online.

 4. Najbardziej ukradkowy program - podobnie jak w marcu, został nim wariant backdoora Hupigon. W tym miesiącu był to Backdoor.Win32.Hupigon.ru, który został spakowany przy użyciu 11 różnych kompresorów.

 5. Najmniejszy szkodliwy program - w kwietniu na miano to zasłużył program, który pod...

Lista najbardziej charakterystycznych szkodliwych programów, marzec 2007 r.

Jurij Maszewski Kaspersky Lab Expert
Dodany 27 kwietnia 2007, 14:05 CEST
Tagi:

 1. Najbardziej pazerny trojan atakujący banki - w marcu tytuł ten został przyznany trojanowi Trojan-PSW.Win32.Agent.km. Szkodnik ten nie tylko prowadzi wojnę z 42 bankami jednocześnie, ale próbuje również przechwycić kody TAN, co po raz kolejny potwierdza, że nie stanowią one poważnej przeszkody dla cyberprzestępców. Wśród ofiar tego trojana znajduje się wiele czołowych banków światowego sektora bankowego.

 2. Najbardziej pazerny trojan atakujący systemy płatności online - w marcu na miano to zasłużyła jedna z modyfikacji Trojan-Spy.Win32.Banker.clu, która została zaprogramowana do uzyskania dostępu do trzech elektronicznych systemów płatności.

 3. Najbardziej pazerny trojan atakujący karty płatnicze - tytuł ten otrzymał Trojan-Spy.Win32.Banker.ciy. W lutym w kategorii tej zwyciężył szkodnik, który został zaprogramowany do uzyskania dostępu do trzech systemów kart płatniczych jednocześnie....

Lista najbardziej charakterystycznych szkodliwych programów

Jurij Maszewski Kaspersky Lab Expert
Dodany 20 marca 2007, 14:11 CET

Jakiś czas temu zastanawiałem się nad naszą kolekcją i analizą, którą opublikowaliśmy niedawno na tej stronie. Pomyślałem, że przydałyby się nieco odmienne statystyki, aby ukazać pełniejszy obraz sytuacji. Poszperałem trochę i w efekcie powstała pierwsza lista najbardziej charakterystycznych szkodliwych programów - zbiór faktów dotyczących wybranych kategorii.

1. Najbardziej pazerny trojan atakujący banki - w tym miesiącu jest to Trojan-Spy.Win32.Banker.zd, który atakuje klientów 33 banków. Jak nieustannie powtarzamy, liczba trojanów atakujących więcej niż jeden bank ciągle wzrasta.

2. Najbardziej pazerny trojan atakujący systemy płatności online - zwycięzcą w tej kategorii jest Trojan-Spy.Win32.Banker.z. Trojan ten atakuje trzy systemy, ponadto kradnie dane finansowe klientom wielu banków. Wygląda na to, że jego autor nie ogranicza się do jednego sposobu zarabiania pieniędzy.

3....


Wyciek danych z rosyjskich banków na dużą skalę

Jurij Maszewski Kaspersky Lab Expert
Dodany 14 grudnia 2006, 11:52 CET
Tagi:

Ostatnio w rosyjskich mediach głośno było o tamtejszym czarnym rynku. Dlaczego? Z powodu najnowszego incydentu kradzieży danych - pojawiły się doniesienia, z których wynika, że z kilku największych banków rosyjskich przedostały się na zewnątrz bazy danych zawierające dane osobowe ponad 3 milionów osób, które sprzedawane są za 2 do 4 tys. rubli (około 76-150 dolarów).

Naturalnie, podobne incydenty występują w każdym państwie - pojawia się wiele doniesień o wycieku danych. W opublikowanym niedawno artykule podkreślałem, że bazy danych zawierające dane pochodzące (między innymi) od organów celnych i paszportowych są powszechnie dostępne na rosyjskim czarnym rynku.

Interesujący jest szum medialny oraz jego wpływ na bezpieczeństwo danych. Bazy danych zawierają informacje o klientach rosyjskich banków, którym odmówiono udzielenia kredytów, oraz o tych, którzy nie uregulowali, częściowo lub...