Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1
Ostatnie posty
Najpopularniejsze

Lurk: niebezpieczeństwo tam, gdzie najmniej się go spodziewasz

Wasili Berdnikow
Dodany 20 lipca 2016, 12:03 CEST
Tagi:

Podczas badania szkodliwego programu o nazwie Lurk na początku lutego 2016 r. wykryliśmy ciekawą rzecz dotyczącą sposobu rozprzestrzeniania się tego trojana bankowego. Z posiadanych przez nas danych wynikało, że użytkownicy zaatakowani przez trojana Lurk zainstalowali na swoich komputerach również oprogramowanie zdalnej administracji Ammyy Admin. Na początku nie poświęciliśmy temu wiele uwagi, jednak dalsze badanie pokazało, że oficjalna strona internetowa z oprogramowaniem Ammyy Admin została najprawdopodobniej zhakowana, a opisywany trojan został pobrany na komputery użytkowników wraz z legalnym oprogramowaniem Ammyy Admin.

Okazało się, że na oficjalnej stronie oprogramowania Ammyy Admin (które jest wykorzystywane w celu uzyskania zdalnego dostępu do pulpitu) znajdował się instalator, który nie posiadał podpisu cyfrowego, oraz archiwum NSIS. W momencie uruchomienia tego archiwum w folderze tymczasowym zostały utworzone...


Skutki publikowania PoC

Wiktor Czebyszew
Dodany 2 czerwca 2016, 12:42 CEST
Tagi:

Marzenia cyberprzestępcy

Można wyróżnić dwie zasadnicze cechy systemu ochrony Android OS:

  1. bez wiedzy użytkownika nie można pobrać pliku na niezainfekowane urządzenie;
  2. bez wiedzy użytkownika nie można inicjować instalacji aplikacji osób trzecich.

To znacząco komplikuje życie twórcom szkodliwego oprogramowania: aby zainfekować urządzenie mobilne, muszą uciekać się do forteli socjotechniki. Ofiara jest dosłownie wmanewrowywana w zainstalowanie trojana. Z pewnością nie zawsze jest to możliwe, ponieważ użytkownicy stają się coraz bardziej świadomi i nie tak łatwo jest ich zmylić.

Niewidoczna instalacja szkodliwej aplikacji na urządzeniu mobilnym bez wiedzy użytkownika to bez wątpienia marzenie wielu twórców szkodliwego oprogramowania. Aby tego dokonać, należy znaleźć i wykorzystać lukę w systemie Android. Takie luki zostały już zidentyfikowane: mowa tu o CVE-2012-6636, CVE-2013-4710 i CVE-2014-1939.

Luki te...


Mali użytkownicy w dużej sieci

Anna Larkina
Dodany 1 czerwca 2016, 12:26 CEST
Tagi:

Dzieci wykorzystują Internet do takich celów jak: odrabianie pracy domowej, nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów towarzyskich, oglądanie filmów i kreskówek, granie w gry itd. Ale, jak wiadomo, surfowanie po sieci może być niebezpieczne. W celu sprawowania kontroli nad aktywnością online swoich dzieci wielu rodziców wykorzystuje wyspecjalizowane oprogramowanie - tzw. kontrolę rodzicielską.

Takie oprogramowanie potrafi zwykle "pilnować", jak długo dziecko przebywa online lub korzysta z komputera, jakie aplikacje mogą być uruchamiane i jakie prywatne dane - ujawniane. Jednak jedną z najważniejszych funkcji kontroli rodzicielskiej jest możliwość ograniczania dostępu do zasobów sieciowych zawierających niepożądane treści.

W artykule tym zbadano statystyki dotyczące stron internetowych zawierających treści określonej kategorii odwiedzanych przez dzieci. W tym celu wykorzystane zostaną statystyki Kaspersky Security...


Przewodowe ładowanie telefonu komórkowego – czy to jest bezpieczne?

Aleksiej Komarow
Dodany 27 maja 2016, 10:52 CEST
Tagi:

Telefony komórkowe. Dzisiaj to nasi wierni towarzysze, nasi powiernicy. Wiedzą wszystko o naszym codziennym życiu. Każdego dnia, gdy jesteśmy w drodze do lub z pracy, czy po prostu spacerujemy po mieście, telefony komórkowe gromadzą te informacje. Robimy zdjęcia, dzielimy się naszymi wrażeniami na portalach społecznościowych, wysyłamy wiadomości związane z pracą i prywatne, wysyłamy SMSy i dzwonimy. Wszystko to sprawia, że nasze smartfony to cenny łup dla złodziei danych.

 

A my jesteśmy przekonani, że nikt niepowołany nie będzie miał dostępu do wszystkich informacji przechowywanych w naszym telefonie.

 

Producenci zapewniają nas, że ich urządzenia i przechowywane na nich dane są bezpieczne. Publikują aktualizacje zawierające łaty bezpieczeństwa.

 

My również podejmujemy pewne działania, aby chronić naszą prywatność. Użytkownicy, którzy lubią „majstrować”, instalują niestandardowy firmware, odkrywają...


Infektor bankomatowy

Olga Kochetowa
Dodany 18 maja 2016, 12:44 CEST
Tagi:

Siedem lat temu, w 2009 roku, zauważyliśmy całkowicie nowy typ ataków na banki. Zamiast infekować komputery tysięcy użytkowników na całym świecie, przestępcy postawili bezpośrednio na bankomat – infekując go szkodliwym oprogramowaniem o nazwie Skimer. Siedem lat później nasz Globalny Zespół ds. Badań i Analiz (GReAT), wraz z grupą odpowiedzialną za testy penetracyjne, został wezwany do reakcji na incydent. W efekcie, została wykryta nowa, udoskonalona wersja Skimera.

 

Infekcje w stylu wirusów

 

Przestępcy często zaciemniali swoje szkodliwe oprogramowanie przy użyciu pakerów, aby utrudnić analizę badaczom. W ten sposób postępowali również przestępcy stojący za Skimerem, wykorzystując komercyjnie dostępnego pakera o nazwie Themida, który kompresuje zarówno infektora jak i droppera.   

 

Po tym, jak szkodliwe oprogramowanie zostanie wykonane, sprawdza, czy system plików to FAT32. Jeśli tak, wrzuca plik netmgr.dll do...


Petya: Trojan dwa w jednym

Fiedor Sinicyn
Dodany 13 maja 2016, 10:36 CEST
Tagi:

Infekowanie głównego rekordu rozruchowego (MBR) nie jest niczym nowym w świecie szkodliwych programów. Już w 1994 roku pojawił się wirus OneHalf, który infekował MBR i szyfrował zawartość dysku. Jednak szkodnik ten nie wyłudzał pieniędzy. W 2011 r. zaczęły rozprzestrzeniać się trojany blokujące MBR (Trojan-Ransom.Win32.Mbro), które infekowały główny rekord rozruchowy i uniemożliwiały dalsze załadowanie się systemu operacyjnego. Ofiara musiała zapłacić okup, aby problem został rozwiązany. Jednak wyleczenie systemu zainfekowanego takimi trojanami było łatwe, ponieważ poza MBR-em programy te zwykle nie szyfrowały żadnych danych na dysku.  

Obecnie pojawiło się nowe zagrożenie, które znacznie przewyższa to z przeszłości. Trojan Petya (wykrywany przez produkty firmy Kaspersky Lab pod nazwą Trojan-Ransom.Win32.Petr) infekuje MBR, uniemożliwiając normalne załadowanie systemu, i szyfruje główną tabelę...


Spamerzy są już gotowi na Euro 2016!

Tatiana Szczerbakowa
Dodany 22 kwietnia 2016, 13:00 CEST
Tagi:

Największe zawody w piłce nożnej, takie jak Puchar Świata czy Mistrzostwa Europy, tradycyjnie prowokują dużą aktywność spamerów. Euro 2016 odbędzie się tego lata we Francji. Jednak nie tylko fani piłki nożnej i gracze szykują się na to wydarzenie. To również ogromna gratka dla oszustów internetowych. Ci ostatni zaczęli wysyłać fałszywe powiadomienia dotyczące wygranej na loterii związanej z nadchodzącymi zawodami. Wiadomości e-mail często zawierają załączniki „przystrojone” elementami graficznymi, takimi jak oficjalne emblematy, logo Euro 2016 oraz sponsorów tego wydarzenia.   

Euro_2016_1_auto.png

Powyższe załączniki zawierają standardową treść: loteria została zorganizowana przez autoryzowaną organizację, adres odbiorcy wylosowano spośród dużej liczby adresów e-mail, a żeby odebrać nagrodę, należy odpowiedzieć na e-mail i podać kilka danych osobowych. Odnotowaliśmy przypadki, w których ten sam załącznik został...