Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Bezpieczeństwo na lotnisku - z innego punktu widzenia...

Christian Funk
Kaspersky Lab Expert
Dodany 25 sierpnia 2011, 10:10 CEST
Tagi:

Na lotniskach można coraz częściej spotkać automaty multimedialne. Dla osób będących w drodze oferują wygodny dostęp do wszelkiego rodzaju informacji związanych z podróżą, telefonię internetową oraz Internet. I to jest dobre!

Gdy wracałem z konferencji BlackHat i DefCon 19 podczas odprawy na lotnisku Mc Carran w Las Vegas, jedna z takich maszyn zwróciła moją uwagę. Na ekranie wyświetlała się dobrze znana strona internetowa - Facebook! Nie był to jednak ekran logowania – jak należało się spodziewać – ale strona profilu użytkownika. Najwyraźniej ktoś zapomniał wylogować się ze swojego konta. W rezultacie wszyscy, którzy znaleźli się na lotnisku, mieli pełny wgląd do wszystkich jego danych i – naturalnie – mogli napisać komunikaty w statusie na stronie profilu właściciela konta – co mogło zaszkodzić jego reputacji. To akurat nie jest dobre!

Jeszcze gorsze jest jednak to, że nigdy nie wiadomo, jaki jest poziom bezpieczeństwa takich maszyn. Być może jest tam zainstalowane szkodliwe oprogramowanie, które przechwytuje informacje osobiste, dane umożliwiające zalogowanie się czy inne poufne informacje. Chociaż metafora z samochodem nie do końca trafia w samo sedno, spróbuję wyjaśnić to na przykładzie takiego porównania. Lotniskowe automaty multimedialne są jak wynajmowane samochody. Niektórzy używają ich dość niedbale, ponieważ nie stanowią ich własności. W przypadku samochodu oznacza to agresywną jazdę, w przypadku komputera ignorowanie zasad bezpieczeństwa. Nie wiadomo nawet, czy w systemie zainstalowano rozwiązanie antywirusowe.

Nie ma nic złego w wykorzystywaniu takich systemów zgodnie z ich przeznaczeniem: czyli do sprawdzenia informacji dotyczących podróży czy przeczytania wiadomości. Nigdy jednak nie należy używać ich w sposób, który wiąże się z koniecznością ujawnienia poufnych informacji. Jeśli musisz sprawdzić swoją skrzynkę e-mail, zajrzeć na Facebooka itd., zrób to na swoim własnym urządzeniu. Lotniska oferują zwykle klientom hotspoty (w wielu przypadkach bezpłatnie). Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat bezpiecznego surfowania podczas podróży, przeczytaj artykuł pt. “Bezprzewodowe lato” dostępny na VirusList.pl.

Życzymy przyjemnej i bezpiecznej podróży!