Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Gdy bezpieczeństwo robi się gorące

Marco Preuss
Kaspersky Lab Expert
Dodany 3 sierpnia 2010, 09:15 CEST

Istnieją osoby, które uważają, że wszyscy hakerzy powinny zostać zesłani na pustynię. Okazuje się, że raz w roku to życzenie się spełnia.

Pozdrawiam was z Las Vegas, gdzie właśnie zakończyły się dwie ważniejsze konferencje dotyczące bezpieczeństwa.

Jak co roku konferencja Czarnych Kapeluszy odbyła się tu w hotelu Caesars Palace. W podzielonej na 11 wątków dwudniowej konferencji uczestnicy z całego świata przedstawiali prezentacje poświęcone takim tematom, jak hakowanie bankomatów, inżynieria wsteczna oraz innym zagadnieniom związanym z bezpieczeństwem.
W sekcji dla producentów można było spotkać interesujące osoby, porozmawiać z nimi lub dowiedzieć się od nich różnych rzeczy na temat produktów i usług bezpieczeństwa. W tym roku w konferencji Black Hat 2010 wzięła udział duża reprezentacja Kaspersky Lab (osoby ze Stanów Zjednoczonych, Japonii, Rumunii, Francji i Niemiec).

Co byś sobie pomyślał, gdyby setki hakerów i maniaków komputerowych przyjechało na pustynię i zalało Riwierę w Las Vegas? Tak, masz rację – czas na DefCon! Jedną z najbardziej znanych konferencji hakerów na świecie.

To już 18 edycja DefConu. Uczestnicy mogą wziąć udział w rozmowach, licznych konkurencjach, spotkaniach, grach, imprezach, łamać zabezpieczenia sprzętów, oglądać filmy, a nawet zafundować sobie idealną fryzurę dla nerda - "mohawk".

Wydarzenie to nieodmiennie przypomina mi CCC (chaos communication congress) w Niemczech. Na spotkaniach panuje zwykle duży tłok, a połączenie internetowe nie jest tak stabilne jak powinno, ale to w końcu impreza dla hakerów. Rozmowy dotyczyły wielu różnych tematów, takich jak ataki, łamanie zabezpieczeń sprzętu, inżynieria wsteczna, bezpieczeństwo oraz inne zagadnienia związane z Internetem. Jeżeli chciałeś, mogłeś również sprawdzić się w różnych konkurencjach. Jeżeli potrzebowałeś odpoczynku, mogłeś skorzystać z sekcji oferującej relaks oraz rywalizację, a tam - spotkać innych ludzi i porozmawiać z nimi na wszystkie tematy związane z komputerami i nie tylko. W sekcji dla producentów mogłeś kupić różne rzeczy dla zabawy, do pracy lub ubrania.