Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Mistrzostwa Świata 2010 wystartowały

Maria Garnajewa
Kaspersky Lab Expert
Dodany 17 czerwca 2010, 12:20 CEST

W końcu! Spełniły się marzenia kibiców piłki nożnej. Rozpoczął się Puchar Świata 2010!

Nawet jeżeli nienawidzicie piłki nożnej, z pewnością zauważyliście, że mamy już Mistrzostwa Świata. Tego faktu z pewnością nie przeoczyli spamerzy. Od naszego ostatniego postu poświęconego spamowi związanemu z piłką nożną minęło niewiele czasu. Listy z kategorii Nigeryjski spam informujące o wygranych na loterii, o których pisaliśmy wtedy, nie ustały – otrzymaliśmy wiele innych wiadomości, z których wszystkie powiadamiały odbiorcę, że wygrał miliony dolarów w konkursach związanych z FIFA.

Dzień przed początkiem mistrzostw pojawił się nieco inny rodzaj wysyłek mailowych - ich temat brzmiał „FIFA World Cup South Africa... bad news”. Z treści wiadomości odbiorca dowiadywał się, że więcej informacji na temat „skandali” znajduje się w załączniku.

Jak widać, załącznik jest plikiem HTML. Sporo pisaliśmy już o spamerach wykorzystujących najgorętsze newsy wyłącznie w celu rozprzestrzeniania szkodliwego oprogramowania i reklam Viagry – w tym przypadku mieliśmy do czynienia z tym ostatnim. Plik HTML przekierowuje użytkowników na kanadyjską stronę farmaceutyczną.

Domeną wykorzystaną w spamie, o którym mowa, posłużono się również w przypadku innej dość świeżej dużej wysyłki spamowej dotyczącej Viagry– tym razem spam został zamaskowany jako standardowa wiadomość wysłana z portalu społecznościowego Twitter:

Teraz, gdy mistrzostwa już wystartowały, spamerzy na pewno będę próbowali włączyć się do gry, wysyłając spam związany z piłką nożną. Bądźcie ostrożni. Niech mistrzostwa dostarczą wam wiele radości. Nie czytajcie spamu.