Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Trojan.Sejweek: nowy wariant

Denis Nazarow
Kaspersky Lab Expert
Dodany 28 grudnia 2009, 12:12 CET
Tagi:

Tydzień temu pisałem o trojanie o nazwie Sejweek atakującym urządzenia mobilne. Właśnie wykryliśmy nową wersję tego szkodnika – co zmieniło się podczas tego tygodnia?

Po pierwsze, zmienił się adres URL: Sejweek.b (najnowszy wariant) pobiera plik XML z http://unique*****.com/*****/get.php, który nie jest adresem URL wykorzystywanym przez poprzednią wersję.

Po drugie, zmodyfikowany został plik XML, do którego prowadzi odsyłacz - obecnie plik wygląda w następujący sposób:

Po trzecie, Sejweek nadal wysyła wiadomości SMS na krótki numer o podwyższonej opłacie, jednak tym razem wysyła je na numer 7122 (inny niż ten wykorzystywany przez poprzedni wariant), a każdy SMS kosztuje 10 dolarów.

Jedyną rzeczą, która nie zmieniła się, jest to, że Sejweek nadal wysyła wiadomości SMS co 11 sekund, dlatego nadal może mieć poważny wpływ na saldo twojego rachunku. Bądźcie ostrożni: Sejweel ukrywa się pod postacią szeregu różnych aplikacji, dlatego nie pobierajcie niczego, jeśli nie macie pewności, co to jest.