Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Uwaga na ostateczne terminy składania zeznań podatkowych

Maria Garnajewa
Kaspersky Lab Expert
Dodany 3 listopada 2009, 13:12 CET

W zeszłym miesiącu na naszym rosyjskim blogu pisaliśmy o tym, jak trojan Zbot rozprzestrzenia się za pośrednictwem wiadomości spamowych, które wyglądają jak gdyby zostały wysłane przez amerykańskie federalne władze podatkowe.

Jeden z czytelników skomentował żartobliwie, że powinniśmy mieć oko na ostateczne terminy składania zeznań podatkowych w innych państwach, aby wykryć przyszłe masowe wysyłki Zbota.

Potem dostaliśmy maila od urzędu odpowiedzialnego za sprawy podatkowe w Wielkiej Brytanii:

Naturalnie, odsyłacz prowadził do strony phishingowej, która wyglądała jak prawdziwa strona brytyjskiego urzędu skarbowego.

Oczywiście, plik exe, który jest rzekomo zeznaniem podatkowym, to w rzeczywistości Zbot – wygląda na to, że trojan ten lubi odgrywać poborców podatkowych!

Jednak nie tylko Zbot – na podatkach próbują żerować również phisherzy. Przed 31 października, ostatecznym terminem składania papierowych formularzy zeznań podatkowych w Wielkiej Brytanii pojawiło się poro podobnych wiadomości:

Sposobem, jaki stosują autorzy tej wiadomości, aby zachęcić do odpowiedzenia na nią, jest to, że zamiast żądania pieniędzy oferują zwrot podatku. Jednak po otwarciu załącznika pojawia się klasyczna strona phishingowa:

Na szczęście, strona ta została szybko umieszczona na czarnej liście.

Na swojej głównej stronie prawdziwy urząd skarbowy zamieścił informacje o phishingu.