Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Portale społecznościowe są sexy!

Maria Garnajewa
Kaspersky Lab Expert
Dodany 17 września 2009, 11:14 CEST
Tagi:

Portale społecznościowe cieszą się obecnie ogromną popularnością w Internecie, nic zatem dziwnego, że spamerzy i twórcy szkodliwego oprogramowania kochają je.

Niedawno natknęliśmy się na wiadomość spamową, która pokazuje, jak bardzo takie portale są sexy! Wielu rosyjskich użytkowników znalazło w swoich skrzynkach następującą wiadomość:

Mail wygląda jak zaproszenie do zarejestrowania się na portalu społecznościowym – nadawca rzekomo dodał cię do listy swoich znajomych. Wiadomość zawiera odsyłacz do strony, na której możesz się zrejestrować. Jeżeli nie jesteś na bieżąco z kwestiami bezpieczeństwa, istnieje duże prawdopodobieństwo, że klikniesz taki odsyłacz – nie znasz co prawda nadawcy, jednak Internet to w końcu doskonałe miejsce na poznanie nowych osób.

Klik – i lądujesz na stronie, która stanowi klon rosyjskiego portalu Odnoklassniki, odpowiednika Classmates czy Friends Reunited. Może z wyjątkiem tego, że jego treść jest przeznaczona dla dorosłych – jeżeli jesteś zagubiony w cyberprzestrzeni bez ukochanej lub ukochanego przy boku, na takiej stronie możesz znaleźć kochanka(ę) lub partnera.

Zdjęcia są dość kuszące, dlaczego więc nie spróbować zarejestrować się? Według informacji na stronie, zajmie to 5 minut, a gdy już podasz wszystkie wymagane dane, będziesz musiał tylko wysłać SMS-a na krótki numer, aby otrzymać kod aktywacyjny.

Trudno powiedzieć, czy mężczyźni i kobiety na zdjęciach są prawdziwi. To całkiem prawdopodobne. Jednak strona wyraźnie została stworzona po to, aby pomóc zarabiać pieniądze w podstępny sposób. Gdy wyślesz SMS w celu otrzymania kodu aktywacyjnego, spotka cię niemiła niespodzianka: pobrana opłata będzie wynosiła nie 9 rubli, jak poinformowano cię w formularzu rejestracyjnym, ale około 300 rubli (około 10 dolarów).

Istnieje sporo szkodliwych programów, które pomagają zarobić pieniądze poprzez „skłanianie” zainfekowanego urządzenia do wysyłania wiadomości SMS na krótkie numery. Opisywane przez nas oszustwo działa na trochę innej zasadzie. Być może 10 dolarów nie jest aż tak dużą ceną za seks, gdy jednak cena, którą widzisz, nie jest w rzeczywistości tą, którą płacisz, zaczynasz zastanawiać się, co jeszcze nie jest tym, czym się wydaje.