Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Powrót indonezyjskich trojanów

Denis Nazarow
Kaspersky Lab Expert
Dodany 6 lutego 2009, 14:49 CET

Kilka tygodni temu pisaliśmy o szkodliwych programach atakujących system Symbian w Indonezji - trojanach wykorzystujących wiadomości SMS w celu przelania pieniędzy z kont użytkowników na konto cyberprzestępcy.

Właśnie wykryliśmy nowy szkodliwy program z podobną szkodliwą funkcją: Trojan-SMS.J2ME.GameSat.a. Jak sugeruje jego nazwa, szkodnik ten atakuje telefony obsługujące platformę J2ME - przez co znacznie poszerza się krąg potencjalnych ofiar (oraz potencjalne zyski!).

Trojan podaje się za aplikację obsługującą takie usługi, jak czat czy serwisy randkowe - jednak po uruchomieniu aplikacja ta wysyła SMS na numer 151, ten sam, który był wykorzystywany przez ostatnią partię trojanów. Naturalnie, użytkownik nie wie, że SMS będzie kosztował go 5000 rupii (0,45USD) oraz że pieniądze z jego konta trafiają wprost na konto cyberprzestępcy.

Tak więc w przeciągu ponad dwóch tygodni zaobserwowaliśmy pojawienie się 6 nowych mobilnych szkodników, przejście z Symbiana na J2ME oraz czysto finansowy motyw przeprowadzania ataków. Czekamy, co będzie dalej...