Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Wszystkiego najlepszego Macintosh!

Magnus Kalkuhl
Kaspersky Lab Expert
Dodany 26 stycznia 2009, 11:02 CET

24 stycznia Macintosh obchodził 25 urodziny. Właśnie tego dnia w 1984 roku Steve Jobs zaprezentował światu pierwszy komputer z rodziny Macintosh - 128K. Był to pierwszy sukces rynkowy w przypadku komputera wyposażonego w mysz i graficzny interfejs. Korzystając z okazji tej wyjątkowej rocznicy, spójrzmy jak na przestrzeni ostatnich kilku lat rozwijał się temat szkodliwych programów i ogólnie pojętego bezpieczeństwa w świecie Maków.

Ze względu na stosunkowo niewielki - choć bardzo szybko rosnący - udział w rynku, komputery firmy Apple nie przyciągają uwagi cyberprzestępców. Z tego względu użytkownicy Maków czują się bezpieczni. Jednak to, że nie jesteśmy na celowniku nie oznacza, że jesteśmy niepokonani. Dowodzą tego okresowo pojawiające się szkodliwe programy "proof-of-concept" demonstrujące działanie technologii infekowania systemu Mac OS X.

Na początku 2006 roku pojawiły się dwa przykłady działających szkodliwych programów dla Maków. Pierwszym był IM-Worm.OSX.Leap.a pojawiający się w komputerze jako plik o nazwie "latestpics" z typową dla systemu OS X ikoną symbolizującą plik JPG. Szkodnik zachęcał do uruchomienia rzekomymi zrzutami ekranu z nowej wersji systemu OS X - 10.5 (Leopard). W rzeczywistości był to plik wykonywalny działający na architekturze PowerPC. Szkodnik potrafił infekować inne aplikacje, jednak ze względu na błędy programistyczne zarażone programy przestawały się uruchamiać. Poza tym, Leap próbował rozsyłać swoje kopie do wszystkich użytkowników dodanych do listy kontaktów iChata (komunikator wbudowany w system OS X).

worm_leap.png
Robak IM-Worm.OSX.Leap.a w systemie Mac OS X

Około miesiąc później pojawił się drugi robak - Worm.OSX.Inqtana.a. Wykorzystywał on lukę w implementacji Bluetootha. Rozprzestrzeniał się poprzez żądania wysłania danych - Object Exchange (OBEX) Push - do potencjalnych ofiar. Po zaakceptowaniu takich danych przez atakowanego użytkownika robak umieszczał na jego komputerze dwa pliki i kontynuował próby rozsyłania się do wszystkich urządzeń z Bluetoothem znajdujących się w zasięgu.

W tym samym roku firma Apple zdecydowała się na zmianę architektury swoich komputerów z PowerPC na x86, co pozwoliło na zaoferowanie użytkownikom Maków całkowicie nowych funkcji. Jedną z nich była możliwość uruchomienia systemu Microsoft Windows przy użyciu narzędzia Bootcamp stworzonego przez Apple. Bootcamp pozwala na swego rodzaju oszukanie systemu Windows tak, aby "myślał", że ma do dyspozycji konwencjonalny BIOS a nie podsystem EFI (Extensible Firmware Interface) wykorzystywany w komputerach spod znaku nadgryzionego jabłka. Posunięcie to zachęciło wielu potencjalnych klientów do przejścia na Maki, ponieważ nie musieli się obawiać tego, że nie będą mogli już pracować z aplikacjami działającymi wyłącznie w systemach Microsoftu. Ponadto, zmiana architektury umożliwiła firmie Apple znaczne obniżenie cen swoich komputerów, co spowodowało jeszcze większe spopularyzowanie Maków. Nie umknęło to także twórcom szkodliwych programów.

mac_malware.png
Liczba szkodliwych programów działających w systemie OS X wykrywanych w latach 2005 - 2008

Wykres prezentuje wzrost liczby wykrywanych szkodliwych programów na przestrzeni ubiegłych lat. Liczby te są co prawda bardzo niskie - w szczególności, jeżeli porównamy je z ilością szkodliwych programów dla systemów Windows - jednak bardzo duży wzrost w 2007 roku może być alarmujący. Gdy udział Maków w rynku osiągnie pewien poziom, zorientowani na zysk cyberprzestępcy nie odpuszczą sobie tego sektora. Perspektywa ta nie dotyczy wyłącznie Maków - inne produkty Apple, takie jak iPod czy iPhone, także mogą znaleźć się na cyberprzestępczym celowniku. Jako ciekawostka - w trakcie pisania tego wpisu pojawił się nowy trojan - Backdoor.Mac.iWorm.a. Może się wydawać, że szkodnik ten powstał, aby dać nauczkę piratom oprogramowania - ukrywa się w pirackiej dystrybucji popularnego na Makach oprogramowania biurowego iWork 09. Nie zapominajmy jednak - malware to zawsze malware.

Mała liczba szkodliwych programów nie powinna uśpić czujności użytkowników Maków. Nie zapominajcie o regularnym uaktualnianiu swoich komputerów i instalujcie wszystkie pojawiające się łaty.

Podsumowując - wszystkiego najlepszego Macintosh! Życzymy kolejnych 25 lat bez szkodliwych programów i ataków cyberprzestępców!