Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Lista najbardziej charakterystycznych szkodliwych programów, wrzesień 2008

Jurij Maszewski
Kaspersky Lab Expert
Dodany 16 października 2008, 09:41 CEST


 1. Najbardziej pazerny trojan atakujący banki

  We wrześniu tytuł ten przypadł trojanowi Trojan-Banker.Win32.Banker.xkz, pochodzącemu z tej samej rodziny, która zwyciężyła w tej kategorii ostatnim razem. Szkodnik ten atakuje jednocześnie użytkowników 28 banków.


 2. Najbardziej pazerny trojan atakujący systemy płatności online

  Wrześniowym zwycięzcą został Trojan.Win32.Agent.adtp, który na swym celowniku ma cztery systemy płatności elektronicznej.


 3. Najbardziej pazerny trojan atakujący karty płatnicze

  Już dawno nie widzieliśmy szkodliwego programu, który zwyciężył w więcej niż jednej kategorii. Jesienią pojawił się niespodziewanie nowy program: we wrześniu Trojan-Banker.Win32.Banker.xkz atakował nie tylko 28 banków jednocześnie, co zapewniło mu zwycięstwo w pierwszej kategorii, ale również 5 różnych kart płatniczych, dzięki czemu zwycieżył w trzeciej kategorii.


 4. Najbardziej ukradkowy program

  Jesień przyniosła zmianę w tej kategorii - zamiast dobrze znanego Hupigona we wrześniu w kategorii tej zwyciężyła modyfikacja backdoora Backdoor.Win32.Netbus.160.e, który został spakowany przy pomocy dziewięciu różnych pakerów.


 5. Najmniejszy szkodliwy program

  Wrześniowy zwycięzca, podobnie jak sierpniowy, ma rozmiar 31 bajtów, posiada jednak inną funkcję szkodliwą. Jest to nowa modyfikacja trojana Trojan.BAT.MouseDisable.c. Jej nazwa mówi wszystko, co powinniśmy wiedzieć o tym szkodniku - trojan ten blokuje myszkę.


 6. Największy szkodliwy program

  W kategorii tej zwyciężył kolejny trojan: Trojan-Banker.Win32.Banbra.dkj ma rozmiar 34MB.

 7. Najbardziej rozpowszechniony szkodliwy kod wykorzystujący lukę w zabezpieczeniach sieci

  We wrześniu w kategorii tej prowadzenie objął Exploit.Win32.PowerPlay.a - szkodnik ten stanowił 6% wszystkich luk zidentyfikowanych na stronach internetowych, które były wykorzystywane do dostarczania szkodliwego kodu na atakowane maszyny.


 8. Najbardziej rozpowszechniony szkodliwy program w Internecie

  W kategorii tej nadal triumfuje Trojan-Downloader.Win32.Small.aacq, który zwyciężył również w zeszłym miesiącu; trojan ten brał udział w 20% wszystkich przypadków, co stanowi całkiem niezły wynik!


 9. Najbardziej rozpowszechniony trojan

  Po raz kolejny w kategorii tej zwyciężył "stary, dobry znajomy": Backdoor.Win32.Hupigon.c, który we wrześniu posiadał 3072 nowych modyfikacji.


 10. Najbardziej rozpowszechniona rodzina wirusów/robaków

  W tej kategorii również nic się nie zmieniło - nadal króluje Worm.Win32.AutoRun posiadający 655 nowych modyfikacji.