Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Lista najbardziej charakterystycznych szkodliwych programów, grudzień 2007

Jurij Maszewski
Kaspersky Lab Expert
Dodany 30 stycznia 2008, 13:05 CET

  1. Najbardziej pazerny trojan atakujący banki: W grudniu zwycięzcą w tej kategorii został trojan Trojan.Win32.Qhost.sx, który atakował klientów 42 banków.
  2. Najbardziej pazerny trojan atakujący systemy płatności online: Tytuł ten przypadł trojanowi Trojan-Spy.Win32.Banker.bdn, który wziął na celownik trzy systemy płatności online.
  3. Najbardziej pazerny trojan atakujący karty płatnicze: W ostatnim miesiącu zeszłego roku był to Trojan-Spy.Win32.Banbra.vf.
  4. Najbardziej ukradkowy program Na miano to zasłużył sobie w grudniu Backdoor.Win32.Hupigon.rc, który został spakowany przy pomocy 11 różnych pakerów.
  5. Najmniejszy szkodliwy program: Prowadzenie w tej kategorii przejął Trojan.BAT.KillFiles.gm, który pomimo swojego skromnego rozmiaru - 12 bajtów - potrafi wyczyścić cały dysk C:
  6. Największy szkodliwy program: Grudniowy zwycięzca w tej kategorii nie okazał się prawdziwym olbrzymem - Backdoor.Win32.Bifrose.adr ma jedynie 85MB, tak więc swym rozmiarem nie może mierzyć się z poprzednim liderem.
  7. Najbardziej szkodliwy program: Tytuł ten przypadł backdoorowi Backdoor.Win32.Hupigon.vqe, który usuwa oprogramowanie bezpieczeństwa z pamięci, dysku twardego i rejestru.
  8. Najbardziej rozpowszechniony szkodliwy program w ruchu pocztowym: po raz kolejny w kategorii tej zwyciężył Email-Worm.Win32.Netsky.q, który w grudniu stanowił 20,03% wszystkich szkodliwych programów w ruchu pocztowym.
  9. Najbardziej rozpowszechniona rodzina trojanów: W grudniu na miano to zasłużył sobie Backdoor.Win32.Rbot posiadający 673 modyfikacji.
  10. Najbardziej rozpowszechniona rodzina wirusów/robaków: Na szczyt powrócił kolejny recydywista, Email-Worm.Win32.Zhelatin, który w grudniu posiadał 69 nowych modyfikacji.