Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Lista najbardziej charakterystycznych szkodliwych programów, październik 2007

Jurij Maszewski
Kaspersky Lab Expert
Dodany 15 listopada 2007, 12:00 CET
Tagi:

Mimo zmiany pór roku październikowa lista najbardziej charakterystycznych szkodliwych programów jest bardzo podobna do poprzedniej: zawiera wiele znajomych programów. Przyjrzyjmy się jej bliżej:
  1. Najbardziej pazerny trojan atakujący banki: tytuł ten przypadł modyfikacji trojana Trojan-Spy.Win32.Banker.ezn, który atakuje 45 banków. Jest to dość "skromny" wynik w porównaniu z poprzednim miesiącem, gdy zwycięzca w tej kategorii miał na swym celowniku 134 banki.
  2. Najbardziej pazerny trojan atakujący systemy płatności online: Backdoor.Win32.Xhaker.c pokazał, że jest sprawiedliwy - atakuje trzy elektroniczne systemy płatności oraz trzy systemy kart płatniczych.
  3. Najbardziej pazerny trojan atakujący karty płatnicze: patrz wyżej.
  4. Najbardziej ukradkowy program październikowy zwycięzca Backdoor.Win32.Hupigon.mrv, podobnie jak wrześniowy, został spakowany przy pomocy dziesięciu różnych pakerów.
  5. Najmniejszy szkodliwy program: Mimo niewielkiego rozmiaru - zaledwie 17 bajtów - Trojan.BAT.DeltreeY.a ma silny cios.
  6. Największy szkodliwy program: Po raz kolejny w kategorii tej rządzi rodzina Haradong - w październiku na miano to zasłużył sobie Trojan.Win32.Haradong.ct o rozmiarze 244MB, nieco większy niż jego bliski krewny i poprzedni zwycięzca z tej kategorii, Haradong.bj.
  7. Najbardziej szkodliwy program: Backdoor.Win32.Rbot.ejs, jak wielu poprzednich zwycięzców w tej kategorii, wyłącza rozwiązania bezpieczeństwa poprzez usuwanie ich z pamięci oraz rejestru
  8. Najbardziej rozpowszechniony szkodliwy program w ruchu pocztowym: trzeci miesiąc z rzędu w kategorii tej wygrywa Email-Worm.Netsky.q, który w październiku stanowił 20,11% wszystkich szkodliwych programów w ruchu pocztowym.
  9. Najbardziej rozpowszechniona rodzina trojanów: w kategorii tej zwyciężył Trojan-Spy.Win32.Banker posiadający 563 modyfikacji, o 100 mniej niż wrześniowy zwycięzca.
  10. Najbardziej rozpowszechniona rodzina wirusów/robaków: drugi miesiąc z rzędu w kategorii tej prowadzi Email-Worm.Win32.Zhelatin (a.k.a Storm), który w październiku posiadał 38 modyfikacji.