Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Lista najbardziej charakterystycznych szkodliwych programów, wrzesień 2007

Jurij Maszewski
Kaspersky Lab Expert
Dodany 22 października 2007, 09:33 CEST

Wrzesień oznacza zmianę pór roku - czy jakieś znane szkodliwe programy zapadły w sen zimowy? Przyjrzyjmy się liście najbardziej charakterystycznych szkodliwych programów i sprawdźmy:
  1. Najbardziej pazerny trojan atakujący banki: tytuł ten przypadł modyfikacji trojana Trojan-Spy.Win32.Small.dg, która potrafi atakować klientów 134 banków jednocześnie - całkiem "imponujący" wynik!
  2. Najbardziej pazerny trojan atakujący systemy płatności online: we wrześniu zwycięzcą został Trojan-Spy.Win32.Agent.baa, którego celem jest przechwytywanie danych dostępu do trzech różnych systemów płatności elektronicznej.
  3. Najbardziej pazerny trojan atakujący karty płatnicze: po raz kolejny tytuł ten przypadł wariantowi trojana Banbra - we wrześniu był to Trojan-Spy.Win32.Banbra.df, który atakuje trzy systemy kart płatniczych. Trzeci miesiąc z rzędu w kategorii tej wygrał program z brazylijskimi korzeniami.
  4. Najbardziej ukradkowy program to we wrześniu Trojan.Win32.Delf.or, który został spakowany dziesięć razy przy pomocy szeregu różnych pakerów.
  5. Najmniejszy szkodliwy program: tytuł ten przypadł maleńkiemu, 19-bajtowemu trojanowi Trojan.BAT.KillFiles.gc, jednak mimo swego niewielkiego rozmiaru program ten potrafi usunąć wiele danych z komputera użytkownika.
  6. Największy szkodliwy program: tytuł ten przypadł modyfikacji trojana Trojan.Win32.Haradong.bj o rozmiarze 234 MB - wydaje się, że autorzy tego szkodnika w ogóle nie przejmują się efektywnym wykorzystaniem zasobów!
  7. Najbardziej szkodliwy program: jak dotąd jesiennym liderem jest Trojan-Downloader.Win32.Agent.bxx, który wykorzystuje szereg różnych metod w celu wyłączenia rozwiązania bezpieczeństwa, łącznie z zakończeniem procesów w pamięci i usunięciem programów bezpieczeństwa.
  8. Najbardziej rozpowszechniony szkodliwy program w ruchu pocztowym: mimo że Email-Worm.Win32.NetSky.q pojawił się kilka lat temu, we wrześniu stanowił 25,22% całego ruchu szkodliwych programów - o 4% więcej niż w sierpniu.
  9. Najbardziej rozpowszechniona rodzina trojanów: zwycięzcą w tej kategorii jest Trojan-Downloader.Win32.Agent posiadający "jedynie" 663 modyfikacji - prawie o sto mniej niż zwycięzca sierpnia.
  10. Najbardziej rozpowszechniona rodzina wirusów/robaków: na miano to zasłużył sobie Zhelatin, który powrócił z 55 nowymi modyfikacjami po dwóch miesiącach nieobecności.

We wrześniu niektórzy "dobrzy znajomi" z naszego zestawienia albo utrzymały swoją dominację, albo powróciły po przerwie. Pierwszy śnieg odcisnął się już na naszym fizycznym otoczeniu - czy będzie to miało również wpływ na krajobraz szkodliwego oprogramowania, zobaczymy w przyszłym miesiącu.