Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Lista najbardziej charakterystycznych szkodliwych programów, lipiec 2007

Jurij Maszewski
Kaspersky Lab Expert
Dodany 13 sierpnia 2007, 14:27 CEST
Tagi:

Niedługo będziemy mieli jesień, przyjrzyjmy się jednak rankingowi najbardziej charakterystycznych szkodliwych programów, jakie pojawiły się w samym środku lata 2007.

  1. Najbardziej pazerny trojan atakujący banki - W kategorii tej prowadził Trojan-Spy.Win32.Banker.alv, który ma zakusy na 33 banków.
  2. Najbardziej pazerny trojan atakujący systemy płatności online - W lipcu tytuł ten przypadł trojanowi Trojan-PSW.Win32Steam.f, który atakuje trzy różne systemy płatności online jednocześnie.
  3. Najbardziej pazerny trojan atakujący karty płatnicze w kategorii tej prowadzi pochodzący z Brazyli trojan Trojan-Spy.Win32Banbra.df atakujący cztery różne karty płatnicze.
  4. Najbardziej ukradkowy program - programem, który najbardziej próbuje się ukryć był trojan Downloader.Win32.Delf.ain, który został spakowany aż 12 razy.
  5. Najmniejszy szkodliwy program "taki mały, a tak psoci" - chciałoby się powiedzieć o lipcowym zwycięzcy w tej kategorii, trojanie Trojan.BAT.Formatcu (który, tak samo jak najmniejszy program czerwca, ma rozmiar 14 bajtów). Program ten potrafi wyrządzić wiele szkód, niszcząc wszystkie dane na dysku C:
  6. Największy szkodliwy program - mistrzem wagi najcięższej okazała się w lipcu modyfikacja trojana Trojan.Win32.KillFiles.mb, którego rozmiar wynosi 743MB.
  7. Najbardziej szkodliwy program - na miano to zasłużył sobie w lipcu Backdoor.Win32.Aebot.e. Szkodnik ten usuwa ochronę antywirusową z plików na dysku, z procesów uruchomionych w pamięci RAM oraz kluczy auto run rejestru.
  8. Najbardziej rozpowszechniony szkodliwy program w ruchu pocztowym - w lipcu najbardziej panoszył się robak Email-Worm.Win32.Warezov.pk, który stanowił prawie 23% ruchu pocztowego.
  9. Najbardziej rozpowszechniona rodzina trojanów - lipcowy lider w tej kategorii to rodzina Trojan-Spy.Win32.Banload. W miesiącu tym pojawiło się w sumie 534 wariantów z tej rodziny, które nie zostały wcześniej wykryte.
  10. Najbardziej rozpowszechniona rodzina wirusów/robaków - Najpowszechniejszą rodziną robaków była w lipcu rodzina Warezov. W miesiącu tym wykryto 41 modyfikacji tego robaka.