Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Nieznajomi w pociągu

Magnus Kalkuhl
Kaspersky Lab Expert
Dodany 15 maja 2007, 13:52 CEST
Tagi:

Nieustannie przestrzegamy użytkowników, aby uważali na pliki z nieznanych źródeł wysyłane za pośrednictwem technologii Bluetooth. Dlatego też byłem ogromnie zdziwiony kilka dni temu, gdy podczas jazdy pociągiem przekonałem się osobiście, jak ufni mogą być ludzie jeśli chodzi o ich telefony komórkowe.

Siedząca przede mną kobieta odebrała rozmowę przez smartfon. Kilka minut później mężczyzna, którego najwyraźniej nie znała, zapytał, czy mógłby mieć jej "fajny dzwonek". Zgodziła się, ale z jakiegoś powodu jego telefon nie mógł otrzymać pliku przez Bluetooth. W końcu poprosił ją, aby dała mu swój telefon, żeby mógł skopiować plik bezpośrednio z karty pamięci. Zgodziła się bez wahania, podała mu swój smartfon... a on skopiował, co chciał, oddał telefon i opuścił przedział.

Możliwe, że to tylko moje skrzywienie zawodowe, i mężczyzna naprawdę zainteresowany był tylko jej dzwonkiem. Nie jestem pewien. Pewne jest jednak to, że miał dostęp do wszystkich zapisanych przez kobietę danych, nie wspominając już o możliwości skopiowania na jej telefon szkodliwych programów. Może mam paranoję, ale dopóki będę świadkiem tego, jak ludzie beztrosko traktują kwestie bezpieczeństwa telefonu, będę mówił im, co robią źle.

Jeśli chodzi o tę kobietę, oprócz możliwości poznania moich poglądów na temat bezpieczeństwa, otrzyma też darmowy skaner wirusów dla jej smartfona.