Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Cabir - gwiazda przedstawienia

Magnus Kalkuhl
Kaspersky Lab Expert
Dodany 21 marca 2007, 09:56 CET

Przed ostatnim dniem wystawy CeBIT wszyscy mieliśmy ręce pełne roboty. Znaleźliśmy jednak czas, aby wraz z niemiecką ekipą telewizyjną odwiedzić Physikalisch-Technische Bundesanstalt (narodowy instytut meteorologiczny świadczący usługi naukowe i techniczne) w Braunschweig.

W jakim celu tam poszliśmy? Chociaż pomieszczenie wygląda jak duże studio nagrań, specjalne ściany nie mają zapewnić czystego dźwięku, ale rozproszyć wszystkie fale radiowe wewnątrz pokoju. Poza tym, pokryte metalem ściany i podłoga tworzą klatkę Faradaya, dzięki czemu wszystkie fale pozostają wewnątrz pokoju. W skrócie, jest to idealne miejsce do testowania mobilnego szkodliwego oprogramowania.

W ten sposób mogliśmy pokazać przed kamerami, jak rozprzestrzenia się Cabir, pierwszy znany wirus atakujący smartfony. W Niemczech znanych jest tylko kilka przypadków infekcji tego wirusa na wolności, jednak wszyscy w pokoju zdawali sobie sprawę, że mobilne szkodliwe oprogramowanie jest rzeczywistym zagrożeniem.

Ryzyko, że twój smartfon zostanie zainfekowany tym szkodnikiem w twoim kraju, może być niewielkie. Są jednak regiony - takie jak niektóre obszary Azji - gdzie Cabir jest bardziej rozpowszechniony. Dlatego też nieustannie powtarzamy "mantrę" specjalistów ds. bezpieczeństwa: nigdy nie instaluj na swoim telefonie programu, jeśli nie jesteś pewien, skąd pochodzi, a jeśli nie potrzebujesz Bluetootha, wyłącz go! Nawet (a może zwłaszcza) na wystawie CeBIT.