Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Pomysłowe podejście

Denis Nazarow
Kaspersky Lab Expert
Dodany 5 grudnia 2006, 15:32 CET
Tagi:

Właśnie natknąłem się na przykład socjotechniki zastosowanej na skalę masową - spam, który pojawił się jednocześnie na dużej liczbie forów.

Jest to dość prosty post o następującej treści:


For Andre ...
Author: JonDopl (ns.km10256.***)
Date: 02 Dec 2006 20:12
Andre call me ,please ! Or my ICQ – 256***** .Sorry for offtop î:( .
Regards.

Naturalnie, wiadomość ta nie pozostanie tam długo - tego rodzaju spam jest dość szybko usuwany z dobrze moderowanych forów. Oznacza to, oczywiście, że spamerzy muszą nieustannie wymyślać nowe sposoby przyciągnięcia uwagi użytkowników.

Osoba na tyle ciekawa czy naiwna, że spróbuje skontaktować się z podanym numerem ICQ, będzie w efekcie otrzymywała niechciane reklamy, czy nawet odnośniki do nowych robaków. Wczorajszy spam jest wyraźną próbą odejścia od banalnych ofert na rzecz dialogu z użytkownikiem. Możliwe, że za numerem ICQ kryje się bot, który może nawet przekonać użytkownika, że ma do czynienia z człowiekiem. Jeśli użytkownik myśli, że po drugiej stronie znajduje się inna osoba, istnieje większe prawdopodobieństwo, że otworzy wysłane mu odnośniki... łącznie z tymi prowadzącymi do nowych złośliwych programów.