Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Zagrożenia mobilne - mit czy rzeczywistość?

Jurij Maszewski
Kaspersky Lab Expert
Dodany 2 listopada 2006, 14:56 CET

Jak z pewnością zauważyli nasi wierni czytelnicy, z zainteresowaniem śledzimy ewolucję mobilnego złośliwego oprogramowania. Obejmuje to naturalnie gromadzenie statystyk dotyczących rozpowszechnienia poszczególnych zagrożeń. Oczywiście, złośliwy kod atakujący urządzenia przenośne jest stosunkowo nowym zjawiskiem i toczy się wiele dyskusji na temat tego, czy stanowi rzeczywiste zagrożenie.

Zebrane przez nas dane ukazują kilka interesujących trendów. Na przykład, liczba zainfekowanych wiadomości MMS dorównuje ilości złośliwego kodu wykrytego w ruchu pocztowym: 0,5% - 1,5% wiadomości MMS jest zainfekowanych.

Oczywiście trudno jest monitorować ruch pocztowy pod kątem występowania złośliwego kodu w całej sieci. Z kolei skanowanie ruchu mobilnego w poszukiwaniu złośliwej zawartości może mieć ogromne znaczenie.

Sześć miesięcy temu BeeLine, największy rosyjski operator sieci telefonii komórkowej, zaimplementował ochronę wiadomości MMS. Od tego czasu liczba zainfekowanych wiadomości MMS spadła z 1,46% do rekordowo niskiego odsetka 0,46% pod koniec października.

Interesujące było również śledzenie wzrostu i spadku liczby zainfekowanych wiadomości MMS - na przykład, pod koniec letnich wakacji nastąpił gwałtowny, chociaż krótkotrwały, wzrost liczby zainfekowanych wiadomości (do 1,72%), po którym miał miejsce równie gwałtowny spadek.

Chociaż w ogromnej większości wiadomości te zostały zainfekowane przez robaki Worm.SymbOS.Comwar.a i Worm.SymbOS.Comwar.c na wolności istnieje oczywiście spora liczba innych programów.

Ze statystyk tych jasno wynika, że mobilne złośliwe oprogramowanie stanowi prawdziwe zagrożenie. Jednak jest to również zagrożenie, które można skutecznie zwalczać.