Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Lista najbardziej charakterystycznych szkodliwych programów, lipiec 2008

Jurij Maszewski
Kaspersky Lab Expert
Dodany 21 sierpnia 2008, 15:35 CEST
Tagi:


 1. Najbardziej pazerny trojan atakujący banki

  W lipcu zwycięzcą w tej kategorii została modyfikacja trojana Trojan-Spy.Win32.Bzub.bvq - program ten nie ma wygórowanych ambicji - atakuje jedynie 36 banków - stosunkowo niewiele jak na szkodnika z tej kategorii.


 2. Najbardziej pazerny trojan atakujący systemy płatności online

  Trojan-Banker.Win32.Banker.qhq atakuje trzy systemy płatności jednocześnie.


 3. Najbardziej pazerny trojan atakujący karty płatnicze

  Trojan-Spy.Win32.Banker.qdo atakuje trzy systemy kart płatniczych - tyle samo co jego bliski krewny, który zwyciężył w poprzedniej kategorii.


 4. Najbardziej ukradkowy program

  W lipcu na miano to zasłużył sobie Backdoor.Win32.Hupigon.cqzq - mimo że program ten został spakowany siedem razy, zdołaliśmy dodać go do naszych antywirusowych baz danych.


 5. Najmniejszy szkodliwy program

  W lipcu Trojan.BAT.KillWin.vx pokazał swoją antypatię wobec systemu Windows, wykorzystując swoje 36 bajtów do usuwania winlogon.exe, pliku systemowego.


 6. Największy szkodliwy program

  Lipcowy zwycięzca, Trojan-Win32.Haradon.ga (o rozmiarze 203MB), rozprzestrzeniał się jako wygaszacz ekranu.

 7. Najbardziej rozpowszechniona luka w zabezpieczeniach w Internecie

  Kategoria "Najbardziej szkodliwy program", dotychczasowy stały punkt na naszej liście, nie wnosi już niczego istotnego do obrazu krajobrazu szkodliwego oprogramowania. Dlatego w tym miesiącu wprowadziliśmy nową kategorię - "Najpopularniejsza luka w zabezpieczeniach w Internecie", tj. najczęściej wykorzystywana przez szkodliwych użytkowników. W lipcu tytuł ten przypadł trojanowi Trojan.Clicker.HTML.Iframe.sy, który odpowiada za ponad 12% wszystkich luk wykrytych na stronach internetowych wykorzystywanych przez szkodliwych użytkowników w celu infekowania komputerów.


 8. Najbardziej rozpowszechniony szkodliwy program w Internecie

  Kategoria "Najbardziej rozpowszechniony szkodliwy program w ruchu pocztowym" również została zmieniona. Jej zwycięzca nie zmieniał się od kilku miesięcy. Kategoria ta nosi teraz nazwę "Najbardziej rozpowszechniony szkodliwy program w Internecie". W lipcu na miano to zasłużył sobie Trojan.Win32.Agent.sav, który wykorzystywany był w 5,52% wszystkich prób infekowania użytkowników.


 9. Najbardziej rozpowszechniona rodzina trojanów

  W lipcu w kategorii tej zwyciężył Trojan-Downloader.Win32.Zlob ze stosunkowo niewielką liczbą modyfikacji - 1217.


 10. Najbardziej rozpowszechniona rodzina wirusów/robaków

  Tytuł ten po raz kolejny przypadł robakowi Worm.Win32.AutoRun, który w lipcu posiadał 126 nowych modyfikacji.