Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Najnowsze informacje na temat nowej wersji wirusa GPCode

Jurij Maszewski
Kaspersky Lab Expert
Dodany 28 stycznia 2006, 00:00 CET

26 stycznia przechwyciliśmy nowy wariant wirusa GPCode, Virus.Win32.GPCode.ac.

Program ten, podobnie jak jego poprzednie wersje, szyfruje pliki użytkownika. Za odszyfrowanie danych twórca wirusa żąda zapłacenia określonej sumy.

Nowy wariant wirusa GPCode został rozesłany przy użyciu technik spamowych w rosyjskim segmencie Internetu. Mimo naszych apeli o nieotwieranie załączników wiadomości od nieznanych nadawców otrzymaliśmy ogromną liczbę zgłoszeń od zainfekowanych użytkowników.

Wczoraj dodaliśmy do naszych antywirusowych baz danych wykrywanie plików zaszyfrowanych przez tego wirusa. Jednak GPCode wykorzystuje wiele kluczy szyfrujących. Dane niektórych użytkowników mogą zostać zaszyfrowane przy użyciu nieznanych nam kluczy. Dlatego użytkownicy ci nie będą mogli przywrócić swoich danych za pomocą naszego oprogramowania antywirusowego. Zalecamy więc, aby wszyscy, którzy padli ofiarą najnowszej wersji wirusa GPCode, skontaktowali się z nami.

Po raz kolejny przestrzegamy przed wysyłaniem pieniędzy autorom podobnych programów, ponieważ może to zachęcić ich do tworzenia nowych wariantów. Nigdy nie wysyłajcie pieniędzy cyberprzestępcom. Zamiast tego prześlijcie zainfekowane pliki do naszej firmy.