Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Więcej na temat narzędzi spamerskich: możesz uciekać, ale i tak się nie ukryjesz...

Jurij Maszewski
Kaspersky Lab Expert
Dodany 28 lutego 2005, 00:00 CET
Tagi:

Moja poprzednia publikacja o narzędziach spamerskich sprowokowała wiele pytań. Na przykład, niektórzy obawiali się, że jeśli spamerzy pominą producentów programów antywirusowych i antyspamowych przy masowym rozsyłaniu wiadomości e-mail, producenci ci nie będą mogli powstrzymać spamu.

W rzeczywistości żaden producent programów antywirusowych nie wykorzystuje do zbierania informacji korporacyjnych adresów e-mail. Istnieje wiele innych narzędzi i metod zdobywania informacji, wiele z nich jest unikatowych.

Dlaczego więc przy masowym rozsyłaniu wiadomości e-mail spamerzy chcieliby pominąć producentów z branży bezpieczeństwa komputerowego? Jeżeli chodzi o spamerów zbierających selektywnie adresy e-mail, jesteśmy pewni tylko jednego: zachowują oni większą ostrożność podczas atakowania swoich celów.

Z jednej strony, nie istnieje żaden powód wykluczania producentów z branży bezpieczeństwa komputerowego z list adresatów ogólnej reklamy. Z drugiej strony, spamerzy mogą sądzić, że pominięcie tych producentów przy przeprowadzaniu ataków typu phishing zwiększy okno możliwości.

Naszym zdaniem nie ma to żadnego znaczenia. Będziemy nadal monitorować spamerów, niezależnie od tego, gdzie i jak będą się ukrywać.