Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Spamerzy ukrywają się przed producentami oprogramowania antywirusowego

Jurij Maszewski
Kaspersky Lab Expert
Dodany 18 lutego 2005, 00:00 CET

Obecnie jesteśmy świadkami pojawiania się nowych narzędzi spamowych. Programy te instalowane są potajemnie na komputerze ofiary, po czym przystępują do zbierania adresów e-mail. Zgromadzone adresy przesyłane są do spamera i wykorzystywane do masowego rozsyłania wiadomości e-mail. W większości przypadków urządzenia spamowe tego typu są automatycznie odinstalowywane.

Na początku zbierały one wszystkie adresy e-mail znajdujące się na zainfekowanej maszynie. Obecnie pojawia się coraz więcej narzędzi spamowych, które przeprowadzają selekcję: ignorują adresy zawierające ciągi wskazujące na producentów programów antywirusowych i antyspamowych. Rezultat? Producenci programów antywirusowych i antyspamowych nie otrzymują bezpośrednio masowo rozsyłanych wiadomości i potrzeba więcej czasu, zanim firmy zajmujące się bezpieczeństwem zareagują.

Spamerzy otrzymują dodatkową możliwość dotarcia do większej liczby osób. Przy okazji chciałbym nadmienić, że wielu autorów wirusów wykorzystało tę taktykę tworząc robaki pocztowe, które również często nie wysyłają zainfekowanych wiadomości e-mail do producentów programów antywirusowych.