Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Jak wiele szkodliwych programów istnieje w rzeczywistości?

Jurij Maszewski
Kaspersky Lab Expert
Dodany 16 listopada 2004, 00:00 CET
Tagi:

Internet rozwija się w zawrotnym tempie. Nieustannie ostrzegamy użytkowników przed cyber-zagrożeniami, jednak wielu z nich nie bierze tych przestróg poważnie. Jednym z problemów są nowi użytkownicy bez dużego doświadczenia - z każdym dniem ich liczba wzrasta. Nie zdają sobie oni sprawy z niebezpieczeństwa ze strony wirusów. Z naszej ankiety na rosyjskiej Encyklopedii Wirusów dowiedzieliśmy się, że tylko 25% użytkowników uaktualnia codziennie swoje antywirusowe bazy danych. Ci, którzy tego nie czynią stwarzają okazję dla nowych infekcji!

Tego ranka zadzwonił do mnie przyjaciel oznajmiając, że "coś złego" dzieje się z jego komputerem. Półtora tygodnia temu rozpoczął korzystanie ze stałego połączenia z Internetem i w tym samym czasie przeinstalował swój system operacyjny. Nie chciał uwierzyć, że jego komputer mógł zostać zainfekowany w tak krótkim czasie. Zeskanowałem jego dysk twardy używając najnowszej bazy danych. Rezultaty przedstawiam poniżej. Nie byłem zaskoczony, że komputer został zainfekowany - dziwić może jedynie fakt, że w ciągu zaledwie półtora tygodnia mój przyjaciel zdołał "złapać" 78 (!) szkodliwych programów.

Oto skrócone wyniki skanowania

  • Trojan - 36 sztuk,
  • Trojn-Clicker - 2 sztuki,
  • Trojan-Downloader - 11 sztuk,
  • AdWare - 26 sztuk,
  • RiskWare - 3 sztuki.

Pełne wyniki skanowania można pobrać tutaj.