Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Bezpieczne granie - uwaga na fałszywe zaproszenia do Diablo III beta

Christian Funk Kaspersky Lab Expert
Dodany 22 września 2011, 09:24 CEST

Ruszyła długo oczekiwana zamknięta beta gry Diablo 3. Blizzard rozesłał już pierwsze zaproszenia do zarejestrowanych graczy na całym świecie. Żeby znaleźć się w gronie szczęśliwców, którzy mogą zagrać w tę grę, trzeba mieć konto Battle.Net i przede wszystkim zapisać się do udziału w zamkniętym teście beta.

W przeszłości pojawiały się już fałszywe wiadomości związane z grami, strasząc potencjalne ofiary deaktywacją ich kont z powodu rzekomych podejrzanych działań lub kwestii bezpieczeństwa, wabiąc darmowymi przedmiotami bonusowymi i – naturalnie – zaproszeniami do zamkniętej bety długo oczekiwanej gry. W prawie wszystkich przypadkach mamy do czynienia z tym samym schematem: odbiorca zostaje przekonany do kliknięcia określonego odsyłacza i wprowadzenia swoich danych uwierzytelniających na stronie docelowej, która stanowi replikę oryginalnej strony atakowanej gry. W efekcie jego konto zostaje...


Bezpieczeństwo na lotnisku - z innego punktu widzenia...

Christian Funk Kaspersky Lab Expert
Dodany 25 sierpnia 2011, 10:10 CEST
Tagi:

Na lotniskach można coraz częściej spotkać automaty multimedialne. Dla osób będących w drodze oferują wygodny dostęp do wszelkiego rodzaju informacji związanych z podróżą, telefonię internetową oraz Internet. I to jest dobre!

Gdy wracałem z konferencji BlackHat i DefCon 19 podczas odprawy na lotnisku Mc Carran w Las Vegas, jedna z takich maszyn zwróciła moją uwagę. Na ekranie wyświetlała się dobrze znana strona internetowa - Facebook! Nie był to jednak ekran logowania – jak należało się spodziewać – ale strona profilu użytkownika. Najwyraźniej ktoś zapomniał wylogować się ze swojego konta. W rezultacie wszyscy, którzy znaleźli się na lotnisku, mieli pełny wgląd do wszystkich jego danych i – naturalnie – mogli napisać komunikaty w statusie na stronie profilu właściciela konta – co mogło zaszkodzić jego reputacji. To akurat nie jest dobre!

Jeszcze gorsze jest jednak to, że nigdy nie...


Gra o bezpieczeństwo

Christian Funk Kaspersky Lab Expert
Dodany 4 stycznia 2011, 11:52 CET

Współczesne konsole gier nie służą już jedynie graniu, ale oferują wiele różnych form rozrywki i metod wspomagania całego procesu gry poprzez oferowanie platform umożliwiających spotkania z innymi graczami z całego świata, wymianę myśli za pośrednictwem prywatnych wiadomości i aktualizację statusu, w pełni funkcjonalnej przeglądarki pozwalającej surfować po Sieci, a nawet sklepów internetowych, w których można kupić gry i dodatkową zawartość gier przy użyciu kart kredytowych i kuponów upominkowych.

Czy nie brzmi to znajomo? Tak, przypomina to portale społecznościowe – a co więcej, istnieje możliwość połączenia konsoli z Facebook & Co., tak aby twoi znajomi mieli bieżące informacje o twoich trofeach oraz osiągnięciach.

Pod względem bezpieczeństwa producenci takich konsol wykonali dobrą robotę, wszystkie wewnętrzne systemy zostały uszczelnione, a podpisane instalatory sprawiają, że nie...


101 najgorętszych kobiet na świecie?

Christian Funk Kaspersky Lab Expert
Dodany 18 czerwca 2010, 09:10 CEST

W ostatnich dwóch tygodniach tysiące użytkowników portalu Facebook padło ofiarą oszustwa zwanego „likejacking”. Jak to działa? Odsyłacz na Facebooku zaprasza na przykład do obejrzenia 101 najgorętszych kobiet na świecie i prowadzi na zewnętrzną stronę internetową. Niezależnie od tego, co klikniesz na tej stronie, na twojej tapecie na Facebooku oraz w sekcji wiadomości dla przyjaciół będzie automatycznie wyświetlana wiadomość informująca, że „lubisz” ten odsyłacz, który będzie czekał na kliknięcia… Seks nadal dobrze się sprzedaje!

Ale co się dzieje w tle? Javascript znajdujący się na pierwszej stronie zewnętrznej witryny umieszcza niewidoczny przycisk „podoba mi się” bezpośrednio pod twoim kursorem i podąża za nim. Bez względu na to, co klikniesz na stronie, za każdym razem trafisz przycisk „lubię to”. To oznacza, że wszyscy na liście twoich przyjaciół zobaczą taki odsyłacz w...