Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1
Ostatnie posty
Najpopularniejsze

Trojan dla systemu iOS WireLurker: statystyki i nowe informacje

Stefan Tanase Kaspersky Lab Expert
Dodany 7 listopada 2014, 14:28 CET
Tagi:

Niedawno pojawiły się doniesienia na temat ataku, w którym cyberprzestępcy infekują iPhone’y i użytkowników systemów OS X przy użyciu raczej nietypowego szkodliwego oprogramowania o nazwie WireLurker. Dokładna analiza opublikowana przez Palo Alto Networks jest dostępna tutaj.

Na początek należy zaznaczyć, ze wszyscy użytkownicy produktów firmy Kaspersky Lab są chronieni przed tym zagrożeniem. Szkodliwe pliki wykorzystywane przez WireLurker są identyfikowane przez nasze produkty za pomocą następujących nazw: 

 • OS X:
  • Trojan-Downloader.OSX.WireLurker.a
  • Trojan-Downloader.OSX.WireLurker.b
  • Trojan.OSX.WireLurker.a
 • iOS:
  • Trojan-Spy.IphoneOS.WireLurker.a
  • Trojan-Spy.IphoneOS.WireLurker.b
 • Windows:
  • Trojan.Win32.Wirelurker.a

W lipcu 2014 roku nasze sensory zarejestrowały połączenia ze szkodliwym serwerem kontroli (C&C) zlokalizowanym w Hong Kongu. To samo zaobserwowano w kolejnych miesiącach, chociaż ilość połączeń...


Android 4.4 jest już dostępny i ma nowe funkcje bezpieczeństwa – ale czy tak naprawdę mają one znaczenie?

Stefan Tanase Kaspersky Lab Expert
Dodany 7 listopada 2013, 10:29 CET
Tagi:

Niedawno Google opublikował wersję 4.4 (KitKat) swojego arcypopularnego systemu operacyjnego Android OS. Wśród usprawnień niektórzy zauważyli kilka zmian związanych z bezpieczeństwem. A zatem, o ile bezpieczniejszy jest 4.4?

Główne udoskonalenia w zakresie bezpieczeństwa Androida 4.4 (KitKat) można podzielić na 2 kategorie:

1. Certyfikaty cyfrowe
Android 4.4 ostrzeże użytkownika, jeżeli do urządzenia zostanie dodane centrum certyfikacji (Certificate Authority), ułatwiając tym samym zidentyfikowanie ataków typu Man-in-the-Middle wewnątrz lokalnych sieci. Jednocześnie, mechanizm Google Certificate Pinning utrudni zaawansowanym cyberprzestępcom przechwytywanie ruchu sieciowego do i z usług Google, zezwalając jedynie certyfikatom umieszczonym na białej liście SSL na połączenie się z określonymi domenami Google’a. 

2. Wzmocnienie systemu operacyjnego
SELinux działa teraz w trybie egzekwującym, a nie zezwalającym....


Google.ro i inne rumuńskie domeny ofiarami ataków przekierowań DNS

Stefan Tanase Kaspersky Lab Expert
Dodany 30 listopada 2012, 14:02 CET
Tagi:

28 listopada 2012 r. Softpedia ogłosiła, że algierski haker posługujący się pseudonimem MCA-CRB zdołał podmienić rumuńskie strony firm Google (google.ro) i Yahoo! (yahoo.ro).
Zrzut ekranu podmienionej domeny Google.ro

Kiedy dowiedzieliśmy się o tym incydencie, byliśmy dość sceptycznie nastawieni i trudno nam było uwierzyć, że strony te zostały zhakowane. Tak ogromna strona jak Google, może zostać teoretycznie zhakowana, ale jest to bardzo mało prawdopodobne. Potem jednak zauważyliśmy, że obie badane domeny rozwiązują się na adres IP zlokalizowany w Holandii: 95.128.3.172 (server1.joomlapartner.nl) – więc incydent wygląda raczej jak atak zatruwania DNS.

Pytanie, które aż do teraz pozostaje bez odpowiedzi brzmi: gdzie dokładnie wydarzył się atak spoofingu / zatruwania DNS. Istnieje kilka możliwych scenariuszy:

 

 • RoTLD (ang. Romanian Top Level Domain Registrar) zostało zhakowane, pozwalając atakującemu na...

Tysiące europejskich kart płatniczych zablokowanych

Stefan Tanase Kaspersky Lab Expert
Dodany 28 grudnia 2011, 10:10 CET
Tagi:

Ponad trzy tygodnie temu kilka wschodnioeuropejskich banków zaczęło powiadamiać swoich klientów, że ich karty zostały zablokowane i zostaną wymienione na nowe. Większość banków nie podało dalszych szczegółów, a w wielu przypadkach banki nie poinformowały nawet swoich klientów przed zablokowaniem ich kart.

Wszystko zaczęło się dwa tygodnie temu, gdy rumuński bank państwowy CEC Bank zablokował około 17 000 kart w następstwie incydentu naruszenia bezpieczeństwa, jaki miał miejsce w jednym z europejskich centrów obsługi płatności VISA.

Niedługo potem zareagowały inne banki. Rumuński oddział banku ING również potwierdził zablokowanie kart, które ucierpiały w wyniku incydentu naruszenia bezpieczeństwa, nie podał jednak żadnych liczb. Przedstawiciele banku twierdzą, że zablokowali kilka kart, jednak ściśle monitorują sytuację.

Kilka dni później również serbskie banki zaczęły blokować...


Kolejna szkodliwa aplikacja dla Facebooka: "Father crashes and dies"

Stefan Tanase Kaspersky Lab Expert
Dodany 22 marca 2011, 09:35 CET

W weekend wielu użytkowników Facebooka zaczęło otrzymywać od swoich znajomych szkodliwe wiadomości za pośrednictwem czata, które wyglądały następująco:

Za tekstem “Father crashes and dies because of THIS message posted on his daughters profile wall!” znajduje się skrócony adres URL (przy pomocy serwisu bit.ly). Brakujący apostrof w słowie "daughter's" może być wskazówką, że wiadomość jest fałszywa lub przynajmniej, że jej autor nie jest rodzimym użytkownikiem języka angielskiego. Zastanówmy się jednak, co by się stało, gdyby użytkownik dał się nabrać na ten trik socjotechniczny.

Po kliknięciu odsyłacz prowadzi użytkownika przez serię przekierowań. W efekcie na ekranie pojawia się szkodliwa aplikacja dla Facebooka żądająca kilku zezwoleń.

Jak widać, bardzo łatwo domyślić się, że aplikacja jest szkodliwa: wygląda na to, że aplikacja ma losową nazwę aplikacja żąda...


Exploit XSS wykorzystujący Twittera pojawił się na wolności

Stefan Tanase Kaspersky Lab Expert
Dodany 7 września 2010, 11:49 CEST
Tagi:

Zidentyfikowaliśmy na wolności nowego exploita XSS dla Twittera.

Szkodliwy JavaScript, który jest rozprzestrzeniany, jest dość prosty. Wykorzystuje on lukę umożliwiającą atak XSS (Cross-Site Scripting) do kradzieży ciasteczka użytkownika Twittera, które jest przesyłane na dwa serwery. W zasadzie każde konto, z którego kliknięto szkodliwe odsyłacze, może zostać zhakowane.

Ile osób kliknęło odsyłacz? Statystyki bit.ly dotyczące jednego ze szkodliwych odsyłaczy są niepokojące – wskazują na ponad 100 000 osób.

Wszystko wskazuje na to, że atak ten pochodzi z Brazylii. Po pierwsze, 2 nazwy domen wykorzystywane do gromadzenia skradzionych ciasteczek zostały zarejestrowane pod nazwami brazylijskimi. Co więcej, jedna z domen jest utrzymywana w Brazylii. Poza tym wystarczy przyjrzeć się tweetowi, za pomocą którego dostarczana jest szkodliwa funkcja:

Pe Lanza da banda Restart sofre acidente tragico...


Twitter stawia na OAuth

Stefan Tanase Kaspersky Lab Expert
Dodany 2 września 2010, 11:37 CEST

Twitter w końcu wyłączył podstawowe uwierzytelnienie dla aplikacji niezależnych twórców, wprowadzając obsługę protokołu autoryzacji OAuth dla wszystkich aplikacji. Posunięcie to powinno zadowolić wszystkich, którzy przejmują się bezpieczeństwem swojego konta na Twitterze.

Celem tego działania było wyeliminowanie potencjalnego zagrożenia związanego z procesem nadawania dostępu do odczytu/zapisu aplikacjom niezależnych twórców, który mógł prowadzić do włamań na konta twitterowe. Teraz nie musimy już podawać nazwy użytkownika ani hasła twórcom niezależnych aplikacji, gdy chcemy korzystać z takich aplikacji na naszym koncie na Twitterze.

Jako osoba, której leży na sercu bezpieczeństwo, pochwalam decyzję o dodaniu obsługi OAuth na Twitterze. Dzięki temu mogę korzystać z aplikacji bez konieczności udostępniania nieznanej organizacji nazwy użytkownika i hasła. Hylę czoła również przed...