Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Pentagon na sprzedaż

Natalia Zabłockaja Kaspersky Lab Expert
Dodany 18 lutego 2011, 10:10 CET

Poniżej nietypowa wiadomość spamowa, która pojawiła się wczoraj:

Gdyby nie oficjalna nazwa na górze wiadomości byłbyś niemal rozgrzeszony z tego, że pomyślałeś sobie, że jest to kolejna reklama nieruchomości... “Całkowicie wykończona. Zlokalizowana w pobliżu sklepów. Łatwy dostęp do transportu publicznego i lokalnych szkół. W celu uzyskania dalszych informacji skontaktuj się z amerykańskim departamentem obrony...”

Ale tak na poważnie, celem tej wysyłki było prawdopodobnie sprawdzenie bazy adresów. Nigdy nie odpowiadaj na takie rzeczy. Spamerzy często fałszują adres zwrotny, tak abyś nie mógł odreagować swoich negatywnych emocji na osobach, które są odpowiedzialne za ich wywołanie. Nawet gdy podają prawdziwy adres, jakakolwiek odpowiedź z twojej strony potwierdzi jedynie, że twoje konto jest aktywne i w efekcie będziesz dostawał jeszcze więcej spamu.


Oddaj mi swoje ubranie, buty i motor

Natalia Zabłockaja Kaspersky Lab Expert
Dodany 5 maja 2010, 10:16 CEST
Tagi:

Klasyczne oszustwo internetowe wygląda tak: otrzymujesz list, w którym nadawca prosi cię o wysłanie loginu i hasła do twojego konta pocztowego, konta na serwisie gier online lub wirtualnej portmonetki itd. Jeżeli nie zastosujesz się do tego polecenia, "dział pomocy", który wysłał tę wiadomość, ograniczy, a nawet zablokuje twój dostęp do serwisu.

Dzisiaj nasze pułapki spamowe wykryły tego rodzaju list. Tym razem oszuści próbowali wyłudzić od użytkowników kody aktywacyjne do... produktów firmy Kaspersky Lab! To jednak nie wszystko - żądali również adresu zamieszkania, numeru telefonu oraz karty kredytowej. Mało brakowało, a poprosiliby o klucze do mieszkania.

"Drogi użytkowniku! Dziękujemy za wybranie naszych produktów. Niestety, ostatnio coraz więcej hakerów próbuje wykorzystać nazwę naszej firmy, aby kraść informacje użytkowników! Kaspersky Lab zawsze dba o bezpieczeństwo użytkowników,...


Powrót spamu mp3

Natalia Zabłockaja Kaspersky Lab Expert
Dodany 18 grudnia 2009, 09:26 CET

Właśnie wykryliśmy falę spamu wykorzystującego format mp3. W wiadomości nie ma żadnych załączników: wszystkie informacje znajdują się w załączonym do niej pliku audio.

208187949.png

Po odtworzeniu pliku usłyszysz 4 sekundowe nagranie, w którym żeński głos podaje adres strony www reklamującej viagrę i podobne specyfiki. W tle słychać namiętne jęki i wzdychania (mające prawdopodobnie przekonać odbiorców, że poprzez zakupienie viagry, będą mogli osiągnąć szczyty rozkoszy!)

Na wypadek gdybyś miał problemy ze zrozumieniem, co mówi kobieta w nagraniu, słowa kluczowe (w języku angielskim) "CHEAP VIAGRA" oraz adres strony zostały zawarte w nazwie ścieżki.

Spam w formacie mp3 po raz pierwszy pojawił się jesienią 2007 roku. Spam dźwiękowy nigdy nie przyjął się z powodu wielu różnych ograniczeń, takich jak duży rozmiar pliku oraz słaba jakość takich nagrań. Jednak dzisiejsza wysyłka pokazuje, że spamerzy po...