Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Mistrzostwa Świata 2010 wystartowały

Maria Garnajewa Kaspersky Lab Expert
Dodany 17 czerwca 2010, 12:20 CEST

W końcu! Spełniły się marzenia kibiców piłki nożnej. Rozpoczął się Puchar Świata 2010!

Nawet jeżeli nienawidzicie piłki nożnej, z pewnością zauważyliście, że mamy już Mistrzostwa Świata. Tego faktu z pewnością nie przeoczyli spamerzy. Od naszego ostatniego postu poświęconego spamowi związanemu z piłką nożną minęło niewiele czasu. Listy z kategorii Nigeryjski spam informujące o wygranych na loterii, o których pisaliśmy wtedy, nie ustały – otrzymaliśmy wiele innych wiadomości, z których wszystkie powiadamiały odbiorcę, że wygrał miliony dolarów w konkursach związanych z FIFA.

Dzień przed początkiem mistrzostw pojawił się nieco inny rodzaj wysyłek mailowych - ich temat brzmiał „FIFA World Cup South Africa... bad news”. Z treści wiadomości odbiorca dowiadywał się, że więcej informacji na temat „skandali” znajduje się w załączniku.

Jak widać, załącznik jest plikiem HTML....


Dostajesz to, na co zasługujesz

Maria Garnajewa Kaspersky Lab Expert
Dodany 8 grudnia 2009, 08:43 CET

Czy jesteś jedną z tych osób, które zawsze zastanawiają się, o czym rozmawiają inni lub dlaczego osoba w boksie obok zawsze mówi szeptem odbierając telefon, lub do kogo twój partner wysyła maile późno w nocy? Ciekawość, wścibstwo czy paranoja: nieważne, jak nazwiesz takie zachowanie, tego rodzaju ludzi jest mnóstwo.

Niedawno “źli” chłopcy po raz kolejny dowiedli nam, że znają się na psychologii człowieka i są gotowi wykorzystać każdą słabość ludzką.

Zamieszczony poniżej przykład rosyjskiego spamu oferuje wszystkim ciekawskim, wścibskim lub cierpiącym na paranoję możliwość czytania wiadomości innych osób wysyłanych za pośrednictwem rosyjskich portali społecznościowych, różnych internetowych serwisów pocztowych oraz ICQ. W jaki sposób? Poprzez atak typu brute-force na hasła do ich kont.

Odsyłacz w wiadomościach prowadzi do strony, która oferuje “usługę umożliwiającą...


Darmowy indyk dla wszystkich!

Maria Garnajewa Kaspersky Lab Expert
Dodany 27 listopada 2009, 09:01 CET

Podczas gdy Amerykanie planują posiłek na Święto Dziękczynienia, spamerzy też nie próżnują.

Nie tylko oferują przepisy:


ale również składniki dla wszystkich potraw! Zamów masowy mailing i zdobądź kupony na darmowego indyka!Wszystkie e-maile, jakie przefiltrowaliśmy, pokazują, że spamerzy wykorzystują tradycję, aby wciskać swoje towary i usługi. Jednak pod jednym względem zerwali z tradycją - zamiast czekać z rozpoczęciem sprzedaży do Czarnego Piątku, zaczęli już teraz.


Jutrzejszy spam dzisiaj

Maria Garnajewa Kaspersky Lab Expert
Dodany 19 listopada 2009, 12:46 CET
Tagi:

Geocities.com nie istnieje już od miesiąca i mogłoby się wydawać, że spamerzy odczuli brak. Jednak jedna z wiadomości, jaką dostaliśmy dzisiaj, świadczy o czymś zupełnie przeciwnym, spamerzy myślą o przyszłości.

Oto wiadomość, jaką dostaliśmy dzisiaj - z jutrzejszą datą. Ponieważ większość osób konfiguruje swojego klienta pocztowego, tak aby wiadomości przychodzące były sortowane według daty, wiadomość e-mail z przyszłą datą zapewni jej maksymalną widoczność, ponieważ będzie umieszczona na samej górze skrzynki odbiorczej.Odsyłacze w trzech wiadomościach prowadzą do nowych kont na Twitterze:

Te z kolei prowadzą do strony, która bardzo przypomina portal informacyjny. Jednak jedyne działające tu odsyłacze wspominają o zarabianiu pieniędzy za pracę wykonywaną w domu.Konto powyżej również posiada odsyłacze do typowych stron oferujących Viagrę i pomoc w odchudzaniu. Nie ma...

Kto jest numerem 1?

Maria Garnajewa Kaspersky Lab Expert
Dodany 9 listopada 2009, 09:22 CET
Tagi:

Jeżeli szukasz oprogramowania bezpieczeństwa internetowego online, odkryjesz, że znajdujemy się na szczycie rankingów. Wygląda na to, że jesteśmy również numerem jeden wśród spamerów.

Możnaby pomyśleć, że cieszymy się, że nazwa naszej firmy pojawia się w spamie - w końcu to niezła reklama. Jednak działamy w branży bezpieczeństwa, dlatego nasze podejście do tego typu rzeczy jest nieco inne: spam to przestępstwo, rozprzestrzenia szkodliwe programy i blokuje ruch. Odsyłacz prowadzi do strony, na której są sprzedawane różne rodzaje taniego (tj. pirackiego) oprogramowania:

Jest to reklama, jakiej nie potrzebujemy. Oczywiście, chcemy, żeby ludzie kupowali nasz produkt, ponieważ wiemy, że jest dobry. Mówiąc banalnie, jest również naszym podstawowym źródłem dochodów.

Kupując piracką kopię, może i zaoszczędzisz pieniądze, pomyśl jednak o konsekwencjach. Nabędziesz produkt, który nie...


Uwaga na ostateczne terminy składania zeznań podatkowych

Maria Garnajewa Kaspersky Lab Expert
Dodany 3 listopada 2009, 13:12 CET

W zeszłym miesiącu na naszym rosyjskim blogu pisaliśmy o tym, jak trojan Zbot rozprzestrzenia się za pośrednictwem wiadomości spamowych, które wyglądają jak gdyby zostały wysłane przez amerykańskie federalne władze podatkowe.

Jeden z czytelników skomentował żartobliwie, że powinniśmy mieć oko na ostateczne terminy składania zeznań podatkowych w innych państwach, aby wykryć przyszłe masowe wysyłki Zbota.

Potem dostaliśmy maila od urzędu odpowiedzialnego za sprawy podatkowe w Wielkiej Brytanii:

Naturalnie, odsyłacz prowadził do strony phishingowej, która wyglądała jak prawdziwa strona brytyjskiego urzędu skarbowego.

Oczywiście, plik exe, który jest rzekomo zeznaniem podatkowym, to w rzeczywistości Zbot – wygląda na to, że trojan ten lubi odgrywać poborców podatkowych!

Jednak nie tylko Zbot – na podatkach próbują żerować również phisherzy. Przed 31 października, ostatecznym terminem...


Jak walczyć z korupcją

Maria Garnajewa Kaspersky Lab Expert
Dodany 14 października 2009, 09:43 CEST

Wyobraź sobie, że mieszkasz w byłym Związku Radzieckim. A teraz pomyśl sobie, że dostałeś wiadomość o następującej treści "Jak pokonać korupcję GAI" [GAI - Państwowy inspektorat samochodowy lub, mówiąc dosadnie, policja drogowa].
Jesteś kierowcą, dlatego prawdopodobnie raz czy dwa razy zostałeś zatrzymany przez drogówkę, a może nawet, pod byle pretekstem, kazano ci zapłacić mandat. Tak, korupcja to coś, co chciałbyś ukrócić.

Dlatego czytasz dalej i dowiadujesz się, że możesz wysłać swoje sugestie szefowi GAI, wysyłając SMS-a na krótki numer. W wiadomości jest nawet napisane, że usługa ta jest obsługiwana przez Ukraiński państwowy inspektorat samochodowy.

Brzmi znajomo? Cóż, nie tylko policja jest skorumpowana…