Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Ukradkowe aktualizacje od firmy Apple

Marco Preuss Kaspersky Lab Expert
Dodany 23 marca 2011, 08:45 CET

Apple opublikował nową wersję swojego systemu - MacOS X 10.6.7 – wraz z kilkoma poprawkami i łatkami bezpieczeństwa. Zestaw łatek zawiera również „ukradkową” aktualizację dla wbudowanej w ten produkt funkcji antywirusowej Xprotect.

Xprotect

Wraz z wydaniem systemu Snow Leopard (Mac OS X 10.6) firma Apple wprowadziła podstawową ochronę antywirusową w postaci narzędzia XProtect. Skanuje ono w poszukiwaniu zagrożeń uruchamiane pliki, które zostały pobrane za pośrednictwem aplikacji Safari, Mail, iChat, Firefox i kilku innych. Nowe sygnatury zagrożeń są pobierane przez systemową funkcję „Uaktualnienia programów”.

Dotychczas baza danych narzędzia XProtect zawierała sygnatury trzech dobrze znanych zagrożeń dla systemu Mac OS X:

  • OSX.RSPlug.A – program zmieniający lokalne wpisy dotyczące DNS, atakujący komputery za pośrednictwem sfałszowanych kodeków wideo;
  • OSX.Iservice – program atakujący...

Gdy bezpieczeństwo robi się gorące

Marco Preuss Kaspersky Lab Expert
Dodany 3 sierpnia 2010, 09:15 CEST

Istnieją osoby, które uważają, że wszyscy hakerzy powinny zostać zesłani na pustynię. Okazuje się, że raz w roku to życzenie się spełnia.

Pozdrawiam was z Las Vegas, gdzie właśnie zakończyły się dwie ważniejsze konferencje dotyczące bezpieczeństwa.

Jak co roku konferencja Czarnych Kapeluszy odbyła się tu w hotelu Caesars Palace. W podzielonej na 11 wątków dwudniowej konferencji uczestnicy z całego świata przedstawiali prezentacje poświęcone takim tematom, jak hakowanie bankomatów, inżynieria wsteczna oraz innym zagadnieniom związanym z bezpieczeństwem.
W sekcji dla producentów można było spotkać interesujące osoby, porozmawiać z nimi lub dowiedzieć się od nich różnych rzeczy na temat produktów i usług bezpieczeństwa. W tym roku w konferencji Black Hat 2010 wzięła udział duża reprezentacja Kaspersky Lab (osoby ze Stanów Zjednoczonych, Japonii, Rumunii, Francji i Niemiec).

Co byś sobie...


Złodzieje nie mają honoru - nawet w Niemczech

Marco Preuss Kaspersky Lab Expert
Dodany 29 marca 2010, 09:57 CEST

W podziemiu przestępczym wiele narzędzi i usług przechodzi z rąk do rąk – za pieniądze. Na przykład, za określoną kwotę oferowane są pakiety botów przez ich twórców lub ich partnerów biznesowych. Klient otrzymuje pakiet z wszystkimi potrzebnymi plikami oraz dodatkowe wsparcie, takie jak aktualizacje umożliwiające ochronę przed programami antywirusowymi. W większości przypadków istnieją różne poziomy wsparcia, jakie klient może zakupić.

Jednak nawet w świecie przestępczym proceder ten nie jest idealny.

W lutym tego roku osoba określająca się jako “Till7” zaczęła oferować swój nowy bot o nazwie “v0id Bot”. Oficjalny dystrybutor – o nazwie “3lite” – zaczął oferować ten pakiet botów na forach podziemia.

Sam bot został napisany w języku VisualBasic.Net i posiada panel sieciowy w php oferujący następujące funkcje:

  • odwiedzanie określonej strony internetowej
  • pobieranie i...