Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Nowa pułapka mwcollectd

Magnus Kalkuhl Kaspersky Lab Expert
Dodany 28 grudnia 2009, 09:17 CET

mwcollectd v4, pułapka nowej generacji służąca do gromadzenia szkodliwego oprogramowania, została właśnie rozmieszczona. Jest napisana w języku programowania C++, jednak łatwa integracja dodatkowych modułów Python oznacza, że analitycy szkodliwego oprogramowania na całym świecie mogą bez trudu rozszerzyć ten honeypot o nowe protokoły i funkcje.

Cieszymy się, że sponsorujemy ten projekt, którego głównymi autorami są: Georg Wicherski (jeden z naszych analityków wirusów w Niemczech) oraz Mark Schloesser z RWTH Aachen University. Został opublikowany na licencji LGPL.


Wszystkiego najlepszego Macintosh!

Magnus Kalkuhl Kaspersky Lab Expert
Dodany 26 stycznia 2009, 11:02 CET

24 stycznia Macintosh obchodził 25 urodziny. Właśnie tego dnia w 1984 roku Steve Jobs zaprezentował światu pierwszy komputer z rodziny Macintosh - 128K. Był to pierwszy sukces rynkowy w przypadku komputera wyposażonego w mysz i graficzny interfejs. Korzystając z okazji tej wyjątkowej rocznicy, spójrzmy jak na przestrzeni ostatnich kilku lat rozwijał się temat szkodliwych programów i ogólnie pojętego bezpieczeństwa w świecie Maków.

Ze względu na stosunkowo niewielki - choć bardzo szybko rosnący - udział w rynku, komputery firmy Apple nie przyciągają uwagi cyberprzestępców. Z tego względu użytkownicy Maków czują się bezpieczni. Jednak to, że nie jesteśmy na celowniku nie oznacza, że jesteśmy niepokonani. Dowodzą tego okresowo pojawiające się szkodliwe programy "proof-of-concept" demonstrujące działanie technologii infekowania systemu Mac OS X.

Na początku 2006 roku pojawiły się dwa przykłady...


Wardriving w Kopenhadze, Danii

Magnus Kalkuhl Kaspersky Lab Expert
Dodany 5 grudnia 2008, 10:04 CET
Tagi:

Niedawno wraz z kilkoma dziennikarzami wybraliśmy się na przejażdżkę po Kopenhadze, stolicy Danii, podczas której sprawdziliśmy stan sieci WiFi w tym mieście. Kopenhaga leży na dwóch wyspach (Zealand oraz Amager) i znana jest ze swojej kultury i rozmieszczenia miasta (a na liście najdroższych miast na świecie Forbesa zajmuje 14 miejsce). Wszystkie te informacje znajdziecie w dowolnym przewodniku. Jednak żaden z nich nie zawiera statystyk dotyczących sieci bezprzewodowych. Dlatego też pomyśleliśmy, że dobrze byłoby przeprowadzić takie badanie.

208187610.jpg


Postanowiliśmy pojechać trzema różnymi trasami, żeby zobaczyć, czy uwidocznią się znaczne różnice dotyczące bezpieczeństwa. Zdecydowaliśmy, że nie będziemy sprawdzać, jaki jest współczynnik sieci zaszyfrowanych do niezaszyfrowanych z jednej prostej przyczyny: obecnie większość nieszyfrowanych sieci to hotspoty oferowane przez dostawców usług...


Inwigilacja online wciąż tematem dyskusji

Magnus Kalkuhl Kaspersky Lab Expert
Dodany 28 lutego 2008, 10:45 CET
Tagi:

27 lutego Niemiecki Federalny Sąd Konstytucyjny w Karlsruhe wydał oficjalne oświadczenie odnośnie swojego werdyktu o inwigilacji online.

Ostateczny werdykt: zezwala się na inwigilację online, jednak tylko w przypadkach, gdy istnieje poważne zagrożenie dla bardzo ważnych, prawnie chronionych interesów oraz są spełnione określone kryteria. Ponadto, po raz pierwszy od 1983 r., zostanie wprowadzone nowe prawo podstawowe. W 1983 r. wprowadzono prawo decydowania przez osobę fizyczną o ujawnianiu i wykorzystywaniu swoich danych osobowych. Celem nowego prawa jest zagwarantowanie integralności systemów IT oraz poufności danych przechowywanych w tych systemach.

Katalizatorem takich działań była zbiorowa skarga przeciwko ustawie niemieckiego landu Nordrhein-Westfalen. Ustawa ta zezwala na instalację programów szpiegujących na komputerach domniemanych przestępców i terrorystów. To właśnie od tego...


25. rocznica C64

Magnus Kalkuhl Kaspersky Lab Expert
Dodany 13 grudnia 2007, 11:44 CET
Tagi:

Gdy mowa jest o szkodliwym oprogramowaniu dla systemów innych niż Windows, automatycznie myślimy o takich systemach jak Linux, MacOS X itd. Jednak takie bardzo współczesne podejście nie uwzględnia kilku interesujących etapów w historii wirusologii komputerowej.

Niektórzy zastanawiają się pewnie, do czego zmierzam. Na początku tego tygodnia autorytety w dziedzinie IT, tacy jak Steve Wozniak (współzałożyciel firmy Apple) oraz Jack Tramiel (poprzedni dyrektor ds. technicznych w firmie Commodore, a następnie szef Atari) zebrali się, aby wspólnie świętować 25. rocznicę Commodore 64.

Jednak wiele osób nie wie, że nawet te 8-bitowce miały wirusy komputerowe. Chociaż Commodore wykorzystywał interpreter Basic od Microsoftu, winą za te niemal prehistoryczne bugi nie można obciążyć firmę z Redmond - w tych czasach większość programów pisanych było w czystym asemblerze. W 1986 roku grupa hakerów -...


Uczucia mogą być mylące

Magnus Kalkuhl Kaspersky Lab Expert
Dodany 29 czerwca 2007, 15:44 CEST

Wydaje się, że między bankowością online a bezpieczeństwem nadal istnieje słaby związek. Chociaż coraz więcej niemieckich baków zmierza w kierunku implementowania HBCI, niezależnego protokołu dla bankowości online (wprowadzanie numeru PIN poprzez zewnętrzny czytnik kart, który może posiadać własny wyświetlacz), nakłady, jakie trzeba ponieść (między 70 a 170 euro), odstraszają wielu klientów.

Wygląda na to, że niektóre brytyjskie banki zastanawiały się na tym samym i wyciągnęły własne wnioski. W opublikowanym niedawno artykule można przeczytać o tym, że jeden z największych brytyjskich banków odmawia zaimplementowania uwierzytelniania dwuskładnikowego: najwidoczniej wzrost popularności bankowości online świadczy o tym, że "klienci czują się bezpiecznie w Internecie". Jeśli jednak bank uważa, że klienci są zadowoleni, być może powinien trochę podrążyć.

Banki, które...


Blokada przeglądarki Google

Magnus Kalkuhl Kaspersky Lab Expert
Dodany 18 czerwca 2007, 11:12 CEST
Tagi:

Kilka dni temu The Inquirer opublikował interesujący artykuł o tym, jak zamiast pokazać wyniki wyszukiwania wyszukiwarka Google "poinformowała", że komputer może być zainfekowany szkodliwym programem. To samo zdarzyło się dzisiaj jednemu z naszych klientów - wszechobecna wyszukiwarka wyświetliła ten sam komunikat o błędzie wielu pracownikom firmy.

Dlaczego tak się stało? Odpowiedź na to pytanie nie jest trudna: wielu spamerów używa Google, aby znaleźć e-maile potencjalnych ofiar i automatyzować to zadanie poprzez wykorzystywanie niewielkich skryptów, które mogą zostać uruchomione z zainfekowanych maszyn. Google może wprowadzić tymczasową blokadę, który zostanie zniesiona, gdy użytkownik poprawnie odpowie na CAPTCHA wyszukiwarki Google poprzez wprowadzenie wyświetlonych liter i liczb, udowadniając, że nie jest spambotem.

Udało nam się odtworzyć podejrzane zachowanie, które może...