Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Sprawa Winlock - robię zakłady!

Jewgienij Kasperski Kaspersky Lab Expert
Dodany 2 września 2010, 09:58 CEST

Kilka interesujących informacji na temat trojana SMS o nazwie Blockers (Winlock itd.). Tego rodzaju programy blokują system Windows i żądają okupu w postaci wiadomości tekstowej wysyłanej na krótki numer. Obecnie jest to bardzo popularna metoda wymuszania okupu, zarówno w Rosji jak i kilku innych państwach.

Cała sprawa trafiła już do rosyjskiego prokuratora generalnego – sprawcy zostali zidentyfikowani i zatrzymani (a przynajmniej tak się wydaje) i wkrótce będą sądzeni w Moskwie.

Szacuje się, że przestępcy zarobili na tym procederze 790 000 rubli (25 tysięcy dolarów). Co więcej, wyrządzili inne szkody, blokując lub powodując awarię nieznanej jeszcze liczby komputerów osobistych lub firmowych. W wielu przypadkach konieczne było przeinstalowanie systemu oraz oprogramowania, a następnie przywrócenie danych z kopii zapasowej – nawet po zapłaceniu okupu.

Ja jednak chciałbym skoncentrować się na...


E-paszporty i anonimowość - co o tym myślę

Jewgienij Kasperski Kaspersky Lab Expert
Dodany 21 października 2009, 11:32 CEST

Wygląda na to, że to, co wydawało mi się raczej prostym pomysłem, wywołało prawdziwą burzę. W tym miejscu chciałbym przedstawić w kilku punktach główne założenia mojego stanowiska - gdy będę miał więcej czasu, przedstawię bardziej szczegółowe wyjaśnienie, aby wszyscy dokładnie zrozumieli, co proponuję.
  1. Dla policji i rządów zwykli użytkownicy nie są anonimowi. Władze mogą dzisiaj łatwo znaleźć osobę, którą ścigają. Anonimowość w Internecie jest niewłaściwie pojmowana - niewiele osób zdaje sobie sprawę, że dla zwykłych użytkowników anonimowość w sieci nie istnieje. Najgorsze w całej sprawie jest to, że osoby, które są naprawę anonimowe, to profesjonalni cyberprzestępcy, którzy doskonale wiedzą, co zrobić, żeby ukryć swoją prawdziwą tożsamość w Internecie. To dlatego co roku pojawiają miliony szkodliwych programów i przeprowadzane są udane ataki sieciowe, a my nie wiemy, kto...

Znowu w drodze

Jewgienij Kasperski Kaspersky Lab Expert
Dodany 9 października 2007, 10:50 CEST

Zwiększanie obecności firmy na świecie nie jest łatwą pracą. Przekraczanie stref czasowych, przeloty samolotem z miasta do miasta, zmiany hoteli - być może brzmi to ekscytująco, jednak z pewnością nie jest relaksującym zajęciem. Jednak gdy chce się rozwijać firmę, nie ma wyjścia, trzeba wysłuchać opinii innych, przedstawić swoje stanowisko, dokształcać użytkowników i rozwijać rynki. Osobiście uważam, że fajnie jest zwiedzić tak wiele nowych miejsc, poznać tyle nowych osób i usłyszeć tak wiele nowych akcentów.

<align=center></align>

W zeszłym tygodniu rozpoczęliśmy naszą podróż po Wschodnim Wybrzeżu, przedstawiając cztery prezentacje w Bostonie, które zgromadziły ponad 150 osób z lokalnej branży IT. Teraz jestem w samolocie, a wraz ze mną Steve, Randy, Chris, John, Jennifer, Shannon i Darcie. Kilka miast zostawiliśmy już za sobą, kilka wciąż czeka na nas.

Gdybyście...


Bez komentarza

Jewgienij Kasperski Kaspersky Lab Expert
Dodany 26 czerwca 2007, 08:40 CEST

Dzięki ComputerWeekly.com mieliśmy wczoraj w KL niezły ubaw.

Cieszymy się, że to nie był jeden z nas :-))).


Masowe aresztowania phisherów

Jewgienij Kasperski Kaspersky Lab Expert
Dodany 15 czerwca 2007, 12:46 CEST
Tagi:

Dowiedzieliśmy się o kolejnych aresztowaniach cyberprzestępców. We Włoszech dokonano ponad 150 aresztowań za bombardowanie włoskich użytkowników fałszywymi wiadomościami e-mail. Łupem phisherów padło około 1 250 000 euro.

Celem phisherów były najpopularniejsze włoskie banki. Niektórzy użytkownicy otrzymywali ponad 30 wiadomości phishingowych dziennie! Ataki stanowiły tak wielki problem, że dyskutowano o nich w telewizji (niestety nie we wszystkich głównych kanałach informacyjnych).

Aresztowania są wynikiem śledztwa, które rozpoczęło się w maju 2005 r. Zamierzamy śledzić tą sprawę, czekając na wiadomości o skazaniach i wyrokach pozbawienia wolności. Będziemy informowali was na bieżąco.


iNfector dla iPoda

Jewgienij Kasperski Kaspersky Lab Expert
Dodany 10 kwietnia 2007, 11:28 CEST

Uważacie, że zainstalowanie Linuksa na iPodzie to strata czasu? Nie, jeśli pracujecie w firmie antywirusowej - w ten sposób przygotowujecie urządzenie na zmierzenie się z pierwszym znanym wirusem dla iPoda.

Jest to typowa próbka "proof of concept", która demonstruje, że kolejne urządzenie może zostać zainfekowane. Minęło trochę czasu, zanim uaktywniliśmy próbkę, ponieważ wirus zawiera błędy i czasami powoduje załamanie systemu.

Ogólnie, nie sądzę, aby takie wirusy spowodowały poważne problemy w przyszłości. Świat iPoda bardzo się różni od świata komputera PC i smartfona. Użytkownicy nie instalują nieustannie nowego oprogramowania i nie pobierają najróżniejszych plików, co eliminuje potencjalne wektory infekcji. Poza tym, co można ukraść z iPoda? Jedynie pliki multimadialne.

Tak więc, był to ciekawy fragment łamigłówki, ale nic więcej.


Stare złośliwe programy nigdy nie umierają

Jewgienij Kasperski Kaspersky Lab Expert
Dodany 31 stycznia 2007, 13:11 CET

Właśnie skontaktował się z nami rosyjski użytkownik, którego komputer "złapał" starego, wieloczęściowego wirusa Junkie infekującego pliki COM oraz MBR dysku twardego.

Tego typu wirusa nie widzieliśmy już od długiego czasu. Biorąc pod uwagę wszystkie zmiany technologiczne, zastanawiam się, jak długo jeszcze Junkie i podobne do niego wirusy pozostaną przy życiu.