Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Kalendarz Kaspersky Lab - kwiecień 2013

David Emm Kaspersky Lab Expert
Dodany 24 kwietnia 2013, 15:42 CEST
Tagi:


Wenlock, Mandeville i ty *

David Emm Kaspersky Lab Expert
Dodany 16 lipca 2012, 11:51 CEST
Tagi:

Do ceremonii otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie pozostało tylko 11 dni. Ponieważ Olimpiada zbliża się wielkimi krokami, nadszedł odpowiedni moment, abyśmy wystosowali delikatne ostrzeżenie odnośnie bezpieczeństwa.

Nie mam tu na myśli bezpieczeństwa samych igrzysk. Naturalnie, istnieje możliwość, że ktoś będzie próbował zakłócić działanie systemów służących do obsługi igrzysk – np. atakując strony internetowe, majstrując przy ekranach z wynikami lub umieszczając szkodliwe oprogramowanie na oficjalnych stronach olimpiady. Jednak brytyjski rząd powołał zespół, którego zadaniem jest zminimalizowanie ryzyka bezpośrednich ataków na systemy wspierające Olimpiadę 2012 w Londynie.

Ja jednak chciałbym się skupić na dwóch potencjalnych zagrożeniach związanych z olimpiadą.

Po pierwsze, istnieje ryzyko, że zostaniesz podstępnie nakłoniony do odwiedzenia fałszywej strony internetowej, która na...Przedstawiamy najnowszą z naszych tapet z kalendarium dotyczącym szkodliwego oprogramowania.


1280x800 | 1680x1050 | 1920x1200 | 2560x1600

Aktualna tapeta zwraca uwagę na globalny charakter cyberprzestępczości.

Dzięki Internetowi nasz świat stał się bardzo mały. Wystarczy połączyć się z Siecią, aby mieć dostęp do zasobów internetowych w dowolnym miejscu na świecie. Niestety, działa to na korzyść przestępców internetowych. W przeciwieństwie do przestępców działających w realnym świecie, którzy muszą mieć bezpośredni dostęp do swoich ofiar, Internet oznacza, że wszyscy możemy stać się potencjalnymi celami cyberprzestępców, którzy mogą być zlokalizowani w dowolnym miejscu na świecie. Dlatego cyberprzestępczość jest zjawiskiem globalnym.

Nie oznacza to, że rozwój szkodliwego oprogramowania jest na tym samym poziomie na całym świecie. Zawsze istniały swoiste centra skupione na tworzeniu...


Tapeta kalendarium szkodliwego oprogramowania dla czerwca 2011 roku.

David Emm Kaspersky Lab Expert
Dodany 3 czerwca 2011, 10:24 CEST

Poniżej najnowsza tapeta kalendarium szkodliwego oprogramowania.


1280x800 | 1680x1050 | 1920x1200 | 2560x1600

</div align=center>

W tym miesiącu obchodzimy rocznicę pojawienia się Cabira, pierwszego szkodliwego programu dla telefonów komórkowych. Był to robak proof-of-concept stworzony przez 'Valleza', członka grupy twórców wirusów 29A, w celu infekowania urządzeń z systemem operacyjnym Symbian, rozprzestrzeniający się za pośrednictwem Bluetootha.

Od tego czasu mobilne szkodliwe programy przeszły długą drogę.

  • Obecnie istnieją tysiące mobilnych zagrożeń.
  • Mobilne szkodliwe oprogramowanie nie jest już oprogramowaniem typu proof-of-concept.
  • Tak jak w przypadku szkodliwego oprogramowania dla komputerów PC, celem większości dzisiejszych mobilnych zagrożeń jest kradzież pieniędzy.
  • Istnieją zagrożenia atakujące większość mobilnych systemów operacyjnych. Jednak w przeważającej mierze są to wieloplatformowe...

Tapeta - kalendarz szkodliwego oprogramowania na luty 2011 [uaktualniony]

David Emm Kaspersky Lab Expert
Dodany 2 lutego 2011, 09:49 CET
Tagi:

W styczniu opublikowaliśmy pierwszy z naszych kalendarzy-tapet szkodliwego oprogramowania. Teraz udostępniamy najnowszy.

Mamy nadzieję, że jest "miły dla oka". Kalendarz ten pozwala zobaczyć kilka najistotniejszych zdarzeń dotyczących szkodliwego oprogramowania z historii.


Znowu to zrobili!

David Emm Kaspersky Lab Expert
Dodany 11 sierpnia 2010, 11:01 CEST

Wygląda na to, że BBC znów zagłębiło się w świat szkodliwego oprogramowania. Brytyjska stacja poinformowała, że stworzyła aplikację dla smartfonów potrafiącą szpiegować działania użytkownika zainfekowanego urządzenia.

Czytelnicy być może przypominają sobie inną akcję tej organizacji. BBC wywołało zadziwienie w marcu 2009 roku, gdy "nabyło" botnet. Niedługo potem zakupiło informacje osobowe, łącznie z numerami kart kredytowych, od "brokera" takich danych w Indiach.

Nie można tu mówić o żadnym naruszeniu prawa - BBC nie rozpowszechniło swojej aplikacji. Uważamy jednak, że takie działania są nieetyczne i niemądre. I bez tego jest już wystarczająco dużo szkodników - nie ma potrzeby tworzenia kolejnego szkodliwego, lub potencjalnie szkodliwego kodu, nawet w zupełnie niewinnym celu - o czym świadczy post Denisa.


Zbyt wiele haseł?

David Emm Kaspersky Lab Expert
Dodany 4 marca 2010, 09:30 CET
Tagi:

Do ilu stron internetowych logujesz się w sumie? Policzmy.. Twój bank? Facebook, Myspace i wiele innych portali społecznościowych? Serwisy aukcyjne? Sklepy? Może jeszcze inne. Naturalnie, każda strona wymaga stworzenia hasła. Jeżeli kwestia bezpieczeństwa jest traktowana poważnie, portal może nawet podawać zasady bezpieczeństwa. Np. twoje hasło musi mieć co najmniej osiem znaków, zawierać znaki niealfanumeryczne lub przynajmniej jedną wielką literę.

Mając tak wiele kont online, w jaki sposób udaje ci się zapamiętać unikatowe hasło dla każdej z nich? Jak wszyscy wiemy, wykorzystywanie tego samego hasła dla wszystkich kont nie jest rozsądne. Nie zalecamy również bazowania na już istniejących hasłach – np. „dawid1”, „dawid2”, „dawid3” itd.

Istnieje jednak rozwiązanie dla tego problemu. Zamiast próbować pamiętać poszczególne hasła, wymyśl stały komponent, a następnie zastosuj do niego...