Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1
Ostatnie posty
Najpopularniejsze

Destrukcyjne szkodliwe oprogramowanie – analiza pięciu Wiperów

Costin Raiu
Dodany 9 stycznia 2014, 10:23 CET
Tagi:

Każdego dnia Kaspersky Lab przetwarza ponad 300 000 nowych próbek szkodliwego oprogramowania. Ogromna większość tych szkodliwych plików to tzw.  crimeware – programy komputerowe stworzone w celu uzyskania korzyści finansowych i wykorzystywane przez cyberprzestępców do zarabiania pieniędzy. Spośród pozostałych, niewielka ilość powstaje wyłącznie do celów cyber-szpiegostwa i jest wykorzystywana przez szereg różnych zaawansowanych cyberprzestępców.  

To, co pozostaje, stanowi jeszcze mniejszy odsetek całości i obejmuje rzadkie, nietypowe okazy. Wipery - wysoce destrukcyjne programy - należą do najrzadszych rodzajów szkodliwego oprogramowania, jednak ich wykorzystywanie wzrosło w ciągu ostatnich kilku lat.

Wcześniej szkodliwe oprogramowanie pisali w większości entuzjaści komputerowi, cyber-chuligani i dowcipnisie. Z tego względu destrukcyjne wirusy, lub trojany, były znacznie bardziej rozpowszechnione. Jednym z...


Cryptolocker chce twoich pieniędzy!

Costin Raiu
Dodany 28 października 2013, 12:48 CET
Tagi:

Być może czytaliście na temat szkodliwego oprogramowania o nazwie Cryptolocker - nowego trojana szantażysty, który szyfruje pliki użytkownika i żąda pieniędzy w zamian za ich odzyskanie przez użytkownika.

W przeszłości pojawiały się podobne szkodliwe programy, np. niesławny trojan GPCode, który wykorzystywał klucze RSA w celu szyfrowania. W 2008 r. złamaliśmy 660-bitowy klucz wykorzystywany przez GPCode’a i zaoferowaliśmy ofiarom tego szkodnika metodę deszyfrowania i odzyskiwania swoich danych. Następnie autorzy GPCode’a uaktualnili klucz RSA - jego długość wynosiła już 1024 bity i mógł zostać złamany jedynie przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego.         

Cryptolocker wykorzystuje również mocny system szyfrowania, który jak dotąd wydaje się niemożliwy do złamania. W przypadku każdej ofiary, łączy się ze swoim centrum kontroli (C2) w celu pobrania publicznego klucza RSA wykorzystywanego do szyfrowania danych. 


Trojan dla Androida wykryty w ataku ukierunkowanym

Costin Raiu
Dodany 24 kwietnia 2013, 15:38 CEST
Tagi:

W przeszłości obserwowaliśmy już ataki ukierunkowane na tybetańskich i ujgurskich aktywistów użytkujących platformy Windows i OS X. Udokumentowaliśmy kilka ciekawych ataków w artykułach (Prezent na urodziny Dalajlamy i Narastające cyberataki przeciwko ujgurskim użytkownikom systemu OS X firmy Apple). Ataki te wykorzystywały archiwa ZIP oraz dokumenty DOC, XLS i PDF z zaszytymi exploitami.

Kilka dni temu zhakowane zostało konto e-mail tybetańskiego aktywisty wysokiego szczebla, a następnie wykorzystane do rozpropagowania ataków ukierunkowanych na innych aktywistów i obrońców praw człowieka. Najbardziej interesującą rzeczą w tej sytuacji jest fakt, że wiadomości e-mail rozsyłane w ataku posiadały załącznik APK – złośliwy program dla systemu Android.

Atak

Dnia 24 marca 2013 r. konto pocztowe tybetańskiego aktywisty wysokiego szczebla zostało zhakowane i wykorzystane do rozsyłania spear-phishingowych wiadomości...


Nowe ataki z użyciem exploitów PDF wymierzone w aktywistów ujgurskich i tybetańskich

Costin Raiu
Dodany 24 kwietnia 2013, 15:03 CEST
Tagi:

Dnia 12 lutego 2013 r. firma FireEye ogłosiła wykrycie exploita 0-day dla aplikacji Adobe Reader, który był wykorzystywany do wdrażania nieznanego dotychczas, zaawansowanego szkodliwego oprogramowania. Nadaliśmy temu nowemu oprogramowaniu nazwę „ItaDuke”, ponieważ przypominało nam ono Duqu, oraz z powodu dawnych włoskich sentencji, zaczerpniętych z „Boskiej komedii” Dante Aligheriego i zamieszczonych w kodzie powłoki.

Wcześniej pisaliśmy o innej kampanii, uderzającej w rządy i różne instytucje, zwanej „MiniDuke”, która również wykorzystywała exploity PDF z wersetami z „Boskiej komedii”. W międzyczasie wpadliśmy na trop innych ataków, które używały tego samego kodu exploitów wysokiego poziomu, z tą różnicą, że tym razem celem byli aktywiści ujgurscy.

Wraz z naszym partnerem, laboratorium AlienVault, podjęliśmy się analizy tych nowych exploitów. Artykuł specjalistów z AlienVault, zawierający...


Narastające cyberataki przeciwko ujgurskim użytkownikom systemu OS X firmy Apple

Costin Raiu
Dodany 28 lutego 2013, 11:11 CET
Tagi:

We współpracy ze specjalistami z laboratorium AlienVault przeanalizowaliśmy szereg ataków ukierunkowanych przeciwko ujgurskimużytkownikom systemu OS X, które miały miejsce w ciągu ostatnich miesięcy. Oficjalny raport AlienVault znaleźć można tutaj. Wyniki naszych badań znajdują się poniżej. 

Jakiś czas temu pisaliśmy o atakach używających złośliwego oprogramowania dla systemu OS X, ukierunkowanych na aktywistów tybetańskich. Oprócz tego, w lipcu 2012 r. donieśliśmy o atakach wykorzystujących złośliwe oprogramowanie dla systemu OS X przeciwko aktywistom ujgurskim. Te późniejsze ataki korzystały z socjotechniki do infekowania maszyn użytkowników szkodliwym oprogramowaniem Backdoor.OSX.MaControl.b.

W ciągu ostatnich miesięcy obserwowaliśmy szereg ataków ukierunkowanych na aktywistów ujgurskich, przede wszystkim wymierzonych w uczestników Światowego Kongresu Ujgurów. W atakach zostało użytych kilka...Około 6,5 miliona hashy haseł do kont na portalu LinkedIn zostało opublikowanych na forum hakerskim w tym roku. Hashe stanowiły proste skróty SHA1 obliczone z haseł użytkowników.

Hakerzy natychmiast zabrali się do łamania ich, przy czym ponad połowa z nich została złamana niemal od razu.

Tak szybkie złamanie było możliwe głównie z dwóch powodów:

*samo wykorzystanie funkcji SHA1
*szybkie procesory

Przyjrzyjmy się obu tym czynnikom:

Funkcja SHA1 została stworzona głównie po to, aby zastąpić słabszą funkcję MD5. Z założenia miała być szybsza i rzeczywiście taka jest. Na karcie graficznej AMD / ATI 7970 “hashcat” oblicza nieco ponad dwa miliardy hashy SHA1 na sekundę. To oznacza, że w bardzo krótkim czasie można przetestować wiele kombinacji.

W celu obejścia tego „problemu” powstały nowoczesne i bezpieczniejsze algorytmy, takie jak funkcja sha512crypt stosowana w Ubuntu i najnowszych wersjach systemu...


Prezent na urodziny Dalajlamy

Costin Raiu
Dodany 5 lipca 2012, 10:52 CEST
Tagi:

Niedawno pisaliśmy o tym, że Dalajlama jest stałym użytkownikiem Maka. O ile jest to prawda w przypadku jego świątobliwości, nie wszyscy jego zwolennicy korzystają z Maków.
Pewnie zastanawiasz się, jakie to ma znaczenie? Otóż 6 lipca jego świątobliwość skończy 77 lat – dość okrągła rocznica. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że już teraz odnotowujemy ataki wykorzystujące temat „urodzin Dalajlamy”.

3 lipca wykryliśmy nową kampanię ataków APT, w której wysyłane były wiadomości z tematem: “Dalai Lama’s birthday on July 6 to be low-key affair”:

 

Do wiadomości dołączony jest plik .DOC, który wykorzystuje lukę CVE-2012-0158 (nazwa pliku stanowi bardzo popularny temat w przypadku takich ataków).

Tym razem exploit jest przeznaczony dla komputerów działających pod kontrolą systemu Windows.

Kod powłoki x86 w pliku .DOC deszyfruje główne ciało backdoora w blokach o rozmiarze 1 KB przy pomocy...