Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

16 listopada 2004

Technologia podpisów cyfrowych ma wyeliminować spam

W poniedziałek dwóch czołowych dostawców poczty elektronicznej ogłosiło, że będą testować nową technologię antyspamową.

Earthlink, Inc., i Yahoo! chcą rozpocząć testowanie technologii szyfrowania podpisów cyfrowych do wiadomości e-mail, która pozwoli na rozróżnianie spamu od legalnych wiadomości. Technologia będzie niezauważalna dla użytkowników końcowych, będzie natomiast wykorzystywana przez dostawców usług internetowych do zablokowania nieoczekiwanych wiadomości.

Rozwijana przez Yahoo technologia DomainKeys będzie osadzała w wiadomościach wychodzących podpis cyfrowy, zgodny z podpisem na serwerze, który wysyła wiadomość. Dostawca usług internetowych będzie mógł sprawdzić podpisy na wiadomościach przychodzących i zablokować wszystkie wiadomości nieposiadające odpowiednich podpisów.

Chociaż powszechnie uważa się, że technologia DomainKeys zapewnia skuteczniejszą ochronę niż inne, jest ona trudniejsza w implementacji i wymaga większej mocy obliczeniowej. Prawdopodobnie stanie się dodatkowym elementem innych narzędzi antyspamowych. Gmail wyszukiwarki Google oraz indyjski dostawca usług internetowych, Sify, już zaczęli stosować tę technologię w ramach ochrony skrzynek swych użytkowników przed spamem.

Źródło:
Reuters


15 listopada 2004

Amerykanin aresztowany za sprzedaż kodu źródłowego systemu Windows

Williamowi Genovese, 27-latkowi z Connecticut, postawiono zarzut szpiegostwa przemysłowego, po tym jak sprzedał przez Internet kod źródłowy systemu Windows. Sam Genovese twierdzi, że posłużył za kozła ofiarnego, a Microsoft dąży do oskarżenia go, ponieważ firma nie może znaleźć winnego.


12 listopada 2004

Phisher złapany w sieć bezpieczeństwa

Boston Herald donosi, że 28-letni Andrew Schwarmkoff został oskarżony o wielokrotne oszustwa, podszywanie się pod inne osoby, kradzież i przyjmowanie skradzionych rzeczy.


10 listopada 2004

Comiesięczna łata Microsoftu

Microsoft opublikował comiesięczne łaty bezpieczeństwa i tym razem nie obyło się bez niespodzianek. Podczas gdy w ostatnich miesiącach pakiet zawierał łaty na liczne luki, również te krytyczne, tym razem firma opublikowała tylko jedną poprawkę. Jedyna łata wyznaczona na listopad dotyczy luki w serwerze ISA (Internet Security and Acceleration Server). Oprogramowanie to działa jak zapora ogniowa, filtr zawartości i bufor WWW; jako składnik Microsoft's Small Business Server Package serwer ten często stosowany jest przez małe firmy.


9 listopada 2004

Holandia zajmuje stanowisko wobec cyber-przestępczości

Trzech holenderskich ministrów podjęło współpracę z policją mającą na celu zwalczanie cyber-przestępczości. Sojusz został zawarty między ministrem sprawiedliwości, ministrem do spraw wewnętrznych, ministrem gospodarki i policją holenderską.


2 listopada 2004

Lista 20 najpopularniejszych szkodników w październiku 2004

Kaspersky Lab prezentuje listę 20 szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w październiku 2004. Poniższe dane określają procentowy udział infekcji wywołanej konkretnym szkodnikiem w łącznej liczbie infekcji zgłoszonych do firmy Kaspersky Lab w październiku 2004 roku.


30 października 2004

Członkowie sojuszu antyspamowego pozywają do sądu kolejnych spamerów

Członkowie sojuszu antyspamowego pozywają do sądu kolejnych spamerów


30 października 2004

Operacja Firewall Nets 28

Pod koniec października amerykańskie Służby Tajne aresztowały 28 osób w 6 krajach w związku z podszywaniem się pod inne osoby. Podejrzani oskarżani są o działanie w zorganizowanej grupie cyber-przestępczej o światowym zasięgu: wśród zarzutów znajdują się oszustwa komputerowe i podszywanie się pod inne osoby.


26 października 2004

Włamanie do komputera w Berkley wywołuje obawy przed kolejnymi przypdkami podszywania się

California Department of Social Services (USA) poinformował w tym tygodniu o włamaniu do komputera Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkley, który zawierał dane osobowe około 600 000 osób.


23 października 2004

Brazylijscy hakerzy atakują konta bankowe

W ramach przeprowadzanej na całym świecie operacji ścigania cyber-przestępców policja brazylijska aresztowała 53 osoby podejrzane o wyłudzenie prawie 30 milionów dolarów w oszustwach internetowych.


17 października 2004

Aktualizacja antywirusowa - dlaczego jest teraz ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej?

W obecnych czasach tempo rozprzestrzeniania się zagrożeń zmieniło się niewyobrażalnie. W "starych, dobrych czasach" szybkość rozprzestrzeniania się wirusa zależała od czynności użytkownika.


17 października 2004

Tradycyjne rozwiązania antywirusowe - czy są skuteczne wobec współczwesnych zagrożeń?

Nie ma wątpliwości, że na przestrzeni lat zmieniła się natura zagrożeń, jakie napotkać mogą użytkownicy komputerów PC. Obecne zagrożenia są znacznie bardziej złożone niż dawniej. Większość dzisiejszych złośliwych programów, takich jak trojany, backdoory, wykorzystywane przez spamerów serwery proxy, jak również wirusy i robaki, tworzone są w konkretnym celu: przechwycenia komputerów użytkowników. Jeden trojan może znajdować się na kilku tysiącach zainfekowanych komputerów. Złośliwy kod może być zawarty w wiadomości e-mail, umieszczony w fałszywych pakietach oprogramowania lub na stronach WWW "szarej strefy", a następnie ściągany za pomocą trojana zainstalowanego na zainfekowanym komputerze. Skala problemu wzrosła również pod względem liczby wykrywanych wirusów - obecnie antywirusowe bazy danych firmy Kaspersky Lab zawierają prawie 100 000 wpisów.


7 października 2004

Lista 20 najpopularniejszych szkodników we wrześniu 2004

Kaspersky Lab prezentuje listę 20 szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników we wrześniu 2004. Poniższe dane określają procentowy udział infekcji wywołanej konkretnym szkodnikiem w łącznej liczbie infekcji zgłoszonych do firmy Kaspersky Lab we wrześniu 2004 roku.


2 września 2004

Lista 20 najpopularniejszych szkodników w sierpniu 2004

Kaspersky Lab prezentuje listę 20 szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w sierpniu 2004. Poniższe dane określają procentowy udział infekcji wywołanej konkretnym szkodnikiem w łącznej liczbie infekcji zgłoszonych do firmy Kaspersky Lab w sierpniu 2004 roku.


27 sierpnia 2004

Cyber-przestępcy złapani w operacji Web Snare

Wczoraj Amerykański Departament Sprawiedliwości ogłosił, że w wyniku operacji Web Snare aresztowano lub skazano ponad150 cyber-przestępców.


25 sierpnia 2004

25 sierpnia 2004 r.: Kto wie, co przyniesie jutrzejszy dzień?

Na kilku stronach WWW pojawiły się informacje, jakoby Eugene Kaspersky, założyciel firmy Kaspersky Lab, przewidywał, że jutro nastąpi zmasowany atak terrorystyczny na Internet. Informacje te podawane są na wiele różnych sposobów, od relacjonowania faktów do przytaczania przykładu cyber-histerii.


19 sierpnia 2004

T-Virus chwytem reklamowym

Ostatnio głośno było na temat wirusów dla telefonów komórkowych. Jeśli jednak otrzymasz wiadomość następującej treści: 'Outbreak: I'm infecting you with T-Virus. My code is (wygenerowany numer)', nie musisz się martwić.


13 sierpnia 2004

Opóźnione przyznanie się do winy

Jeffrey Lee Parson, nastolatek z Minesoty, przyznał się do stworzenia robaka Lovesan.b (znany jako Blaster), który uszkodził wiele komputerów. Parson został po raz pierwszy aresztowany w sierpniu 2003 r., niedługo po pojawieniu się robaka Lovesan.a i jego własnej zmodyfikowanej wersji.


3 sierpnia 2004

Lista 20 najpopularniejszych szkodników w lipcu 2004

Kaspersky Lab prezentuje listę 20 szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w lipcu 2004. Poniższe dane określają procentowy udział infekcji wywołanej konkretnym szkodnikiem w łącznej liczbie infekcji zgłoszonych do firmy Kaspersky Lab w lipcu 2004 roku.


5 lipca 2004

Lista 20 najpopularniejszych szkodników w czerwcu 2004

Kaspersky Lab prezentuje listę 20 szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w czerwcu 2004. Poniższe dane określają procentowy udział infekcji wywołanej konkretnym szkodnikiem w łącznej liczbie infekcji zgłoszonych do firmy Kaspersky Lab w czerwcu 2004 roku.


3 czerwca 2004

Lista 20 najpopularniejszych szkodników w maju 2004

Kaspersky Lab prezentuje listę 20 szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w maju 2004. Poniższe dane określają procentowy udział infekcji wywołanej konkretnym szkodnikiem w łącznej liczbie infekcji zgłoszonych do firmy Kaspersky Lab w maju 2004 roku.


19 maja 2004

Lista 20 najpopularniejszych szkodników w kwietniu 2004

Kaspersky Lab prezentuje listę 20 szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w kwietniu 2004. Poniższe dane określają procentowy udział infekcji wywołanej konkretnym szkodnikiem w łącznej liczbie infekcji zgłoszonych do firmy Kaspersky Lab w kwietniu 2004 roku.


2 kwietnia 2004

Lista 20 najpopularniejszych szkodników w marcu 2004

Kaspersky Lab prezentuje listę 20 szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w marcu 2004. Poniższe dane określają procentowy udział infekcji wywołanej konkretnym szkodnikiem w łącznej liczbie infekcji zgłoszonych do firmy Kaspersky Lab w marcu 2004 roku.


2 marca 2004

Lista 20 najpopularniejszych szkodników w lutym 2004

Kaspersky Lab prezentuje listę 20 szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w lutym 2004. Poniższe dane określają procentowy udział infekcji wywołanej konkretnym szkodnikiem w łącznej liczbie infekcji zgłoszonych do firmy Kaspersky Lab w lutym 2004 roku.