2 grudnia 2016
Kaspersky Security Bulletin. Prognozy na 2017 rok
Mija kolejny rok i jeśli chodzi o istotne wydarzenia dotyczące bezpieczeństwa informacji, tworzą one doskonały materiał na książkę historyczną. Dramat, intryga i wyzysk stanowiły plagę 2016 roku. Podsumowując niektóre z bardziej godnych uwagi historii, po raz kolejny próbowaliśmy wybiec w przyszłość, przewidując, jak będzie kształtował się krajobraz zagrożeń w 2017 r.
29 listopada 2016
Spam i phishing w III kwartale 2016 roku
3 listopada 2016
Raport Kaspersky DDoS Intelligence dla III kwartału 2016 r.
Ciekawym trendem tego kwartału była zwiększona aktywność botnetów DDoS w Europie Zachodniej. Po raz pierwszy od roku w rankingu TOP 10 najbardziej atakowanych państw znalazły się trzy państwa z Europy Zachodniej – Włochy, Francja i Niemcy.
27 września 2016
Jak oszukać "inteligentne miasto"
Koncepcja inteligentnego miasta polega na połączeniu różnych współczesnych technologii i rozwiązań, które mogą zapewnić wygodne świadczenie usług obywatelom, bezpieczeństwo...
10 sierpnia 2016
Raport Kaspersky DDoS Intelligence dla II kwartału 2016 r.
W II kwartale 2016 r. obszar celów ataków DDoS zawęził się do 70 krajów, przy czym Chiny odpowiadały za 77,4% ataków. 97,3% atakowanych zasobów było zlokalizowanych w zaledwie 10 krajach. Najdłuższy atak DDoS w drugim kwartale 2016 r. trwał 291 godzin, znacznie przekraczając rekord w I kwartale wynoszący 197 godzin.
13 lipca 2016
Krajobraz zagrożeń dla cyberbezpieczeństwa przemysłowego
Ekspansja internetu sprawia, że systemy kontroli przemysłowej (ICS) stanowią łatwiejszy cel dla cyberprzestępców. Zważywszy na to, że wiele rozwiązań i protokołów ICS zostało zaprojektowanych dla wyizolowanych środowisk, taka dostępność często zapewnia szkodliwemu użytkownikowi różne możliwości wpływu na infrastrukturę ICS ze względu na brak kontroli bezpieczeństwa.
7 lipca 2016
Raport KSN: mobilne oprogramowanie ransomware w latach 2014-2016
Liczba użytkowników zaatakowanych przy użyciu oprogramowania ransomware jest ogromna. Ale jak ogromna? Wydaje się, że ransomware stanowi zagrożenie globalne. Być może jednak istnieją regiony wyższego ryzyka? Można wyróżnić wiele grup szkodliwego oprogramowania żądającego okupu. Ale które z nich są najbardziej rozpowszechnione i niebezpieczne?
29 czerwca 2016
Raport oparty na danych systemu KSN: Oprogramowanie ransomware w okresie 2014-2016
Liczba użytkowników zaatakowanych przy użyciu oprogramowania ransomware jest ogromna. Ale jak ogromna? Wydaje się, że ransomware stanowi zagrożenie globalne. Być może jednak istnieją regiony wyższego ryzyka? Można wyróżnić wiele grup szkodliwego oprogramowania żądającego okupu. Ale które z nich są najbardziej rozpowszechnione i niebezpieczne?
23 maja 2016
Ewolucja zagrożeń IT w I kwartale 2016 r.
W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2016 roku odnotowano tyle samo incydentów naruszenia cyberbezpieczeństwa, ile kilka lat temu występowało w całym roku. Główne trendy nie zmieniły się, natomiast znaczny wzrost odnotowały trendy związane z tradycyjną cyberprzestępczością, zwłaszcza zagrożeniami mobilnymi oraz globalną epidemią ransomware.
17 maja 2016
Spam i phishing w I kwartale 2016 roku
W pierwszym kwartale 2016 roku odsetek spamu w ruchu e-mail zwiększył się o 2,7 punktu procentowego w porównaniu z poprzednim kwartałem. Za wcześnie jednak na to, aby mówić o tendencji wzrostowej. Stany Zjednoczone pozostały największym źródłem spamu w I kwartale 2016 r. W pierwszej piątce znalazł się również Wietnam, Indie, Brazylia oraz Chiny – duże, szybko rozwijające się państwa z wysokim poziomem łączności internetowej.
5 maja 2016
Raport Kaspersky DDoS Intelligence dotyczący I kwartału 2016 roku
W I kwartale celem ataków DDoS były zasoby zlokalizowane w 74 państwach. Chiny, Stany Zjednoczone oraz Korea Południowa pozostały liderami pod względem liczby ataków DDoS i liczby celów. Najdłuższy atak DDoS w I kwartale 2016 r. trwał 197 godzin (tj. 8,2 dnia).
7 marca 2016
Ewolucja mobilnego szkodliwego oprogramowania w 2015 r.
Wraz z rozwojem funkcjonalności urządzeń oraz usług mobilnych wrośnie również apetyt cyberprzestępców, którzy zarabiają na mobilnych szkodnikach. Autorzy szkodliwego oprogramowania nadal będą udoskonalać swoje twory, rozwijać nowe technologie i szukać nowych sposobów rozprzestrzeniania mobilnego szkodliwego oprogramowania. Ich głównym celem jest zarabianie pieniędzy.
16 lutego 2016
Kaspersky Security Bulletin. Spam i phishing w 2015 roku
W 2015 r. odsetek spamu w ruchu pocztowym zmniejszył się o 11,48 punktu procentowego i stanowił 55,28%. Spadek ten był spowodowany migracją reklam legalnych towarów i usług z ruchu spamowego do wygodniejszych i legalnych platform, jak również rozszerzeniem „szarej strefy” w masowych wysyłkach.
2 lutego 2016
Raport Kaspersky DDoS Intelligence dla IV kwartału 2015 roku
W IV kwartale 2015 r. cel ataków DDoS stanowiły zasoby w 69 krajach. Największa liczba ataków tego typu dotknęła ofiary w Chinach, Stanach Zjednoczonych i Korei Południowej. Najdłuższy atak DDoS w badanym okresie trwał 371 godzin.
24 grudnia 2015
Kaspersky Security Bulletin 2015. Ogólne statystyki dla 2015 roku.
W 2015 roku twórcy wirusów wykazali szczególne zainteresowanie exploitami wykorzystującymi luki w zabezpieczeniach aplikacji Adobe Flash Player. Zwiększył się odsetek stosunkowo prostych programów wykorzystywanych w atakach przeprowadzanych na skalę masową. Osoby atakujące opanowały platformy inne niż Windows – Androida i Linuksa. Niemal wszystkie rodzaje szkodliwych programów są tworzone i wykorzystywane dla tych platform.
17 grudnia 2015
Kaspersky Security Bulletin 2015. Ewolucja cyberzagrożeń w sektorze korporacyjnym
Dane pochodzące z produktów firmy Kaspersky Lab pokazują, że narzędzia wykorzystywane do atakowania firm różnią się od tych stosowanych w atakach na użytkowników indywidualnych. Przypomnijmy sobie najważniejsze incydenty, jakie miały miejsce w 2015 roku, oraz nowe trendy zaobserwowane w zakresie bezpieczeństwa informacji w środowisku biznesowym.
9 grudnia 2015
Kaspersky Security Bulletin 2015. Najważniejsze historie dotyczące bezpieczeństwa
Koniec roku to tradycyjnie czas refleksji – okres, w którym dokonujemy rozrachunku naszego życia, zanim zastanowimy się, co przed nami. Proponujemy naszą własną retrospektywę kluczowych wydarze...
18 listopada 2015
Kaspersky Security Bulletin 2015. Prognozy na 2016 r.: Koniec ataków APT, jakie znamy
Zbliżający się koniec roku stanowi okazję do analizy ewolucji branży oraz sformułowania prognoz dotyczących nadchodzących lat.
13 listopada 2015
Raport oparty na systemie Kaspersky DDoS Intelligence, II kwartał 2015 r.
Przedstawiamy raport poświęcony ewolucji ataków DDoS oraz narzędzi służących do ich przeprowadzania w II kwartale 2015 r.
12 listopada 2015
Plaże, karnawały i cyberprzestępczość: brazylijskie cyberpodziemie od kuchni
Brazylijskie podziemie cyberprzestępcze skupia jednych z najbardziej aktywnych i twórczych sprawców cyberprzestępczości na świecie...
5 listopada 2015
Straszne historyjki dotyczące Internetu Rzeczy (IoT) przywołują w naszej wyobraźni obraz zakapturzonych cyberprzestępców, których celem życia jest włamywanie się do systemów komputero...
27 października 2015
Jakiś czas temu, podczas śledzenia aktywności grupy Winnti, natknęliśmy się na samodzielne narzędzie o nazwie HDD Rootkit służące do umieszczania bootkita w komputerze. Podczas dochodzenia zidentyfikowaliśmy kilka backdoorów, które bootkit HDRoot wykorzystywał do infekcji systemów operacyjnych.
8 października 2015
Winnti, znane chińskojęzyczne ugrupowanie cyberprzestępcze APT, atakuje organizacje farmaceutyczne. Nowe zagrożenie, któremu Kaspersky Lab nadał nazwę „HDRoot” od nazwy oryginalnego narzędzia „HDD Rootkit”, to uniwersalna platforma umożliwiająca długotrwałą obecność w atakowanym systemie, która może być wykorzystana do uruchomienia dowolnego innego narzędzia.
16 września 2015
Program szyfrujący Shade: podwójne zagrożenie
Rodzina trojanów wyłudzających okup pojawiła się na przełomie lat 2014/2015, szybko zapewniając sobie miejsce w pierwszej trójce najbardziej rozpowszechnionych programów szyfrujących. Zgodnie z klasyfikacją firmy Kaspersky Lab, zagrożeniu temu przypisano werdykt Trojan-Ransom.Win32.Shade. Pierwotna nazwa nadana temu programowi przez jego twórcę nie jest znana.