Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Lista 20 najpopularniejszych szkodników marca 2007

Tagi:

Kaspersky Lab prezentuje listę 20 szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w marca 2007 r. Poniższe dane określają procentowy udział poszczególnych szkodliwych programów wykrytych w ruchu pocztowym przez firmę Kaspersky Lab w marcu 2007 roku.

Pozycja Stan Nazwa %
1. Nowość! Nowość! Trojan-Spy.HTML.Bankfraud.ra 31,93
2. Do góry +2 Email-Worm.Win32.NetSky.q 13,96
3. W dół -1 Email-Worm.Win32.Bagle.gt 10,69
4. W dół -4 Email-Worm.Win32.NetSky.t 8,50
5. Nowość! Nowość! Email-Worm.Win32.Warezov.jx 8,23
6. Do góry! +4 Email-Worm.Win32.NetSky.aa 3,89
7. Bez zmian Bez zmian Net-Worm.Win32.Mytob.c 2,32
8. Do góry +6 Email-Worm.Win32.Scano.gen 1,60
9. Do góry +7 Email-Worm.Win32.NetSky.b 1,38
10. Powrót Powrót Email-Worm.Win32.Mydoom.l 1,32
11. Do góry +9 Exploit.Win32.IMG-WMF.y 1,25
12. Powrót Powrót Worm.Win32.Feebs.gen 1,22
13. Powrót Powrót Email-Worm.Win32.Warezov.do 1,20
14. Powrót Powrót Email-Worm.Win32.NetSky.x 1,03
15. Powrót Powrót Email-Worm.Win32.Mydoom.m 0,88
16. W dół -13 Email-Worm.Win32.Zhelatin.dam 0,82
17. Do góry +2 Email-Worm.Win32.Bagle.gen 0,78
18. Powrót Powrót Net-Worm.Win32.Mytob.bt 0,63
19. Powrót Powrót Net-Worm.Win32.Mytob.dam 0,53
20. W dół -3 Packed.Win32.PePatch.gr 0,51
Inne szkodliwe programy 7,33

Świat wirusów nieustannie się zmienia. W pierwszych trzech miesiącach 2007 roku na szczytach rankingów znajdowały się trzy różne szkodniki. Każdego miesiąca pojawia się coraz więcej nowych szkodliwych programów i trafia na nasze zestawienia. Co więcej, wiele z tych programów najwyraźniej rywalizuje między sobą o pierwszeństwo.

Przyjrzyjmy się przez chwilę statystykom z poprzednich miesięcy. Koniec 2006 roku "należał" do robaków z rodziny Warezov. W ciągu trzech miesięcy Internet zalały setki wariantów Warezova i wydawało się, że sytuacja ta utrzyma się jeszcze przez jakiś czas. Jednak w styczniu pojawił się znikąd Bagle. Jeden z jego wariantów stał się najbardziej rozpowszechnionym szkodliwym programem w ruchu pocztowym. W lutym punkt krytyczny osiągnęła epidemia wywołana wariantami robaka Zhelatin - na naszej liście 20 najpopularniejszych szkodników znalazło się sześć nowych modyfikacji tego robaka. Wszystkie wymienione robaki zostały stworzone w jednym celu: do masowego rozesłania spamu z zainfekowanych komputerów. Ich liczba spowodowała znaczny wzrost ilości spamu.

Rezultatem niedawnej epidemii wirusów jest marcowy lider naszego zestawienia - Trojan-Spy.HTML.Bankfraud.ra. Jest to typowa wiadomość phishingowa, która została rozesłana w milionach kopii na całym świecie. Zauważyliśmy również, że trojana tego rozesłano klika razy. Bankfraud.ra został po raz pierwszy wykryty 27 lutego 2007 r. i w przeciągu zaledwie miesiąca jego ilość osiągnęła tak duży poziom, że w marcu trojany te stanowiły 30% wszystkich szkodliwych programów wykrytych w ruchu pocztowym.

Trojan atakuje klientów Branch Banking oraz Trust Company (BB&T). Próbuje zwabić ich na sfałszowane strony WWW, które be wątpienia zostały zarejestrowane przez szkodliwych użytkowników w Chorwacji i na Wyspach Kokosowych.

Jeśli chodzi o inne szkodliwe programy z pierwszej piątki, udział robaka Bagle.gt w zainfekowanym ruchu pocztowym jest prawie taki sam jak w zeszłym miesiącu. Jeśli w kwietniu Bankfraud.ra zniknie z naszego zestawienia, na czele znajdzie się prawdopodobnie Bagle.gt. W marcu Netsky.t i Netsky.q zamieniły się miejscami - podczas gdy jeden z nich zmniejszył o połowę swój udział w ruchu pocztowym, drugi podwoił swoją liczebność. Autorzy Warezova nie poddają się; w marcu najskuteczniejszym robakiem z tej rodziny okazał się Warezov.jx, który zdołał uplasować się na piątym miejscu.

Marcowa lista 20 najpopularniejszych szkodliwych programów zawiera tylko dwie nowości. Z drugiej strony obserwujemy, że do zestawienia powracają starsze programy, a następnie pozostają tam. Z czterech szkodników, które powróciły w lutym, dwa pozostały na liście i - co więcej - zwiększyły swój udział w zainfekowanym ruchu. W marcu do rankingu powróciło sześć kolejnych szkodliwych programów, w tym również weterani wojen wirusowych, tacy jak Feebs.gen, Mydoom.m oraz Warezov.do. Należy podkreślić, że do powrotu tych starych szkodników przyczyniają się użytkownicy, którzy albo nie korzystają z żadnego oprogramowania antywirusowego, albo nie uaktualniali go od kilku miesięcy.

Pozostałe szkodliwe programy stanowiły znaczny udział (7,33%) wszystkich szkodników wykrytych w ruchu pocztowym, co świadczy o tym, że w ruchu aktywnie krąży spora liczba robaków i trojanów z innych rodzin.

Podsumowanie:

top20_up.gif do góry:

top20_down.gif w dół:

top20_new.gif nowości:

top20_ret.gif powroty:

top20_noch.gif bez zmian: