Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Dodatkowy komponent odpowiedzialny za brak bezpieczeństwa Visty

Tagi:

James "Jim" Allchin, wiceprezes odpowiedzialny za dział Microsoftu Platforms and Services, zmuszony był bronić honoru opublikowanego niedawno systemu Windows Vista. Pojawienie się złośliwego programu stworzonego specjalnie dla nowego systemu operacyjnego oraz fakt, że od momentu opublikowania Visty wielokrotnie poruszano kwestię bezpieczeństwa tego systemu, skłoniły Allchina do umieszczenia postu w oficjalnym blogu Windows Vista Blog.

W poście tym Jim Allchin opowiedział o przeprowadzonym przez jego zespół eksperymencie z wykorzystaniem Visty i dziesięciu najbardziej rozpowszechnionych wirusów w listopadzie 2006 roku. Wcześniejsze badanie wykazało, że trzy z tych dziesięciu wirusów stanowią zagrożenie dla nowego systemu operacyjnego. Stanowiło to niespodziankę, ponieważ Windows Vista uważana była za bardziej odporną na istniejące złośliwe programy. Jednak według Allchina, eksperyment Microsoftu dowiódł, że żaden z dziesięciu wirusów nie zagraża systemowi Vista, na którym nie zainstalowano żadnego zewnętrznego oprogramowania bezpieczeństwa. Jednocześnie, gdy wykorzystywany był dodatkowy klient pocztowy, taki jak Microsoft Outlook lub klient pocztowy innych producentów, system zaczął być podatny na dwie z dziesięciu próbek złośliwego oprogramowania, ale nawet wtedy niezbędna był interakcja użytkownika.

Allchin stwierdził jednak, że należy się spodziewać luk w Viście, ponieważ jak dotąd żadne oprogramowanie nie okazało się bezpieczne. Zalecił również użytkownikom, aby aktualizowali swoje systemy i korzystali z zapory ogniowej oraz oprogramowania antywirusowego.

Źródło:
Windows Vista Blog
vnunet.com