Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Rekordowa liczba stron phishingowych w październiku

Tagi:

Najpierw był spam, teraz phishing. W ostatnich miesiącach organizacja Anti-Phishing Working Group donosiła o gwałtownym wzroście poziomu spamu, teraz informuje o wzroście liczby stron phishingowych, który tej jesieni był znacznie powyżej średniej. W grudniu organizacja ta opublikowała raport obejmujący okres wrzesień-październik, z którego wynika, że pomiędzy październikiem 2005 a 2006 rokiem liczba aktywnych stron phishingowych zwiększyła się o 757 procent.

Stany Zjednoczone nadal znajdują się na pierwszym miejscu listy krajów, w których utrzymywanych jest najwięcej stron phishingowych (28,78%). Na drugim i trzecim miejscu uplasowały się odpowiednio Chiny i Korea. W pierwszej dziesiątce mieści się również Australia, która pozostaje tam od lipca 2006 roku. Mimo rekordowej liczby stron phishingowych całkowita liczba otrzymanych w pierwszych dwóch miesiącach jesieni zgłoszeń dotyczących takich incydentów nie osiągnęła rekordowego poziomu, który został ustanowiony wcześniej tego roku. Jak dotąd nie został pobity czerwcowy rekord - 28 571 ataków, jednak liczba ataków odnotowanych w październiku jest druga pod względem wielkości.

Jednocześnie przedstawiciele Microsoftu oświadczyli ostatnio, że phishing prawdopodobnie nie będzie już stanowił głównego typu ataków cyberprzestępców, ponieważ zorganizowane grupy przestępcze są obecnie bardziej zainteresowane atakami masowymi na firmy niż prywatnych użytkowników. W wywiadzie udzielonym ZDNet Ed Gibson, główny doradca ds. bezpieczeństwa w Microsoft Wielka Brytania, oświadczył, że grupy cyberprzestępcze preferują teraz wykorzystywanie dużych botnetów w celu przeprowadzania ataków DoS, a następnie szantażowania swoich ofiar. Wymuszenia stanowią obecnie intratny proceder: tej jesieni w rosyjskim mieście Saratów aresztowano gang cyberprzestępców w związku z wymuszeniem ponad 4 milionów dolarów od brytyjskich oraz irlandzkich internetowych bukmacherów i kasyn w okresie między 2003 a 2004 rokiem.

Źródło:
Anti-Phishing Working Group
Kommersant
ZdNet UK