Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Liczba oszustw internetowych zwiększyła się w Wielkiej Brytanii o 8000%

Tagi:

W Wielkiej Brytanii nastąpił znaczny wzrost liczby ataków phishing - ostrzegł Izbę Lordów brytyjski urząd Financial Services Authority (FSA), wywołując tym samym zaniepokojenie dotyczące oszustw związanych z bankowością internetową. Według organizacji bankowej APACS, w ciągu dwóch lat nastąpił 8 000 procentowy wzrost tego typu oszustw. O tym niepokojącym trendzie FSA poinformował 13 grudnia podczas zebrania komisji House the Lords Science and Technology, na którym omawiano kwestie bezpieczeństwa Internetu.

Ten gwałtowny wzrost odzwierciedla skuteczniejsze metody wykrywania. Niemniej jednak w zeszłym roku miał miejsce globalny wzrost liczby i skali ataków typu phishing. Tym samym zwiększyła się liczba ofiar oszustw internetowych i suma skradzionych w ten sposób pieniędzy. Szacuje się, że w 2006 roku całkowite straty spowodowane oszustwami związanymi z bankowością internetową wyniosą w Wielkiej Brytanii 45 milionów funtów, co stanowi ponad dwukrotny wzrost w stosunku do 2005 roku. Jest to zgodne z ogólnym trendem: straty spowodowane tego typu oszustwami wzrastają dwukrotnie każdego roku począwszy od 2004 roku, gdy cyberprzestępcy ukradli około 12 milionów.

Mimo liczb wskazujących na znaczny wzrost phishing i inne rodzaje oszustw związanych z bankowością internetową nadal mają niewielki udział w stratach spowodowanych oszustwami internetowymi w Wielkiej Brytanii. Pojawiły się jednak niepokojące oznaki: zorganizowane gangi coraz częściej atakują użytkowników bankowości internetowej wykorzystując do tego wyrafinowane ataki masowe. Poza tym, same banki nie chcą otwarcie mówić o tym problemie: instytucje finansowe nie zgłaszają tego typu incydentów, bojąc się, że ucierpi na tym ich reputacja.

Źródło:
APACS
BBC
Finextra
UK House of Lords