Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Znany haker złamał system szyfrowania firmy Apple

Tagi:

22-letni haker utrzymuje, że dokonał wstecznej inżynierii FairPlay, technologii szyfrowania DRM firmy Apple, która uniemożliwia użytkownikom odtwarzanie utworów z iTunes na nieautoryzowanych odtwarzaczach muzyki (tj. nie pochodzących od firmy Apple). Jon Lech Johansen, występujący również pod pseudonimem DVD Jon, znany jest na całym świecie z tego, że w wieku 15 lat złamał algorytm szyfrowania wykorzystywany w płytach DVD. W Norwegii miał dwie rozprawy sądowe, jednak w obu przypadkach został uniewinniony.

Tym razem Jon Lech Johansen sprawił "prezent" w piątą rocznicę powstania odtwarzacza iPod, która świętowana była 23 października. Pojawiły się doniesienia, że jego nowa firma, DoubleTwist Ventures, utrzymuje, że Jon dokonał wstecznej inżynierii FairPlay, co pozwoli nieautoryzowanym dostawcom na sprzedawanie treści cyfrowej użytkownikom odtwarzacza iPod - coś, do czego firma Apple próbowała nie dopuścić. Obecnie utwory kupowane w iTunes są przeznaczone tylko dla odtwarzaczy stworzonych lub licencjonowanych przez firmę Apple, podczas gdy zakodowane utwory od innych dostawców nie mogą być odtwarzane na iPodach, co ogranicza wybór użytkowników.

Jednak nowa technologia, która ma być licencjonowana poprzez DoubleTwist, pozwoliłaby innym dostawcom na sprzedawanie mediów użytkownikom iPoda przy jednoczesnym stosowaniu własnych systemów szyfrowania DRM. Jednym z możliwych przeznaczeń nowej technologii hakera może być odtwarzacz Zupne, opracowany przez firmę Microsoft, który ma stanowić bezpośrednią konkurencję dla odtwarzacza iPod. Obecnie sklep iTunes stanowi ponad 80% legalnego amerykańskiego rynku muzyki pobieranej z Internetu, a Zune obsługuje preferowany przez firmę Apple format kompresji AAC. DoubleTwist twierdzi, że ma już jednego klienta jego produktu, jednak jest jeszcze za wcześnie, żeby stwierdzić, czy będą inni. Jak na razie, Apple odmawia komentarzy w tej sprawie, jednak eksperci zaczęli się już zastanawiać, czy firma Apple będzie próbowała zwalczać technologię stworzoną przez DVD Jona, czy też będzie próbowała wykorzystać ją do promowania zarówno iPoda jak i sklepu internetowego iTunes.

Źródło:
Microsoft TechNet
Reuters