Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Phisherzy zarzucają swoje sieci jeszcze dalej

Tagi:

W lipcu cyberprzestępcy "porwali" rekordową liczbę marek - wynika z najnowszego raportu Anti-Phishing Working Group. W miesiącu tym odnotowano również największą liczbę unikatowych stron phishingowych - zarejestrowano aż 14191 fałszywych stron. Jednocześnie nastąpił znaczny spadek liczby doniesień o unikatowych atakach typu phishing: z rekordowej ilości 28571 ataków w czerwcu do niemal 5000 w lipcu.

Najpopularniejszym celem phisherów jest wciąż sektor finansowy - ponad 93 procent ataków przeprowadzanych jest na instytucje finansowe, takie jak banki. W sumie przestępcy zaatakowali 154 marek, o 17 więcej w porównaniu do poprzedniego rekordu, ustanowionego w maju 2006 roku. To oznacza, że chociaż ogólnie cyberprzestępcy przeprowadzają mniej ataków, o wiele dalej zarzucają swoje sieci, aby złapać znacznie więcej nieświadomych użytkowników. Ogólnie można powiedzieć, że pierwsze miesiące lata charakteryzowały się wzmożoną aktywnością w porównaniu z miesiącami wiosennymi.

Raport zwraca uwagę na fakt, że phishing wciąż stanowi globalny problem. Chociaż Stany Zjednoczone konsekwentnie zajmowały pierwsze miejsca w rankingach dotyczących hostingu stron phishingowych, w lipcu nastąpiła zmiana na trzech pierwszych miejscach - po raz pierwszy w tym roku Korea wyprzedziła Chiny. Te dwa państwa azjatyckie od dawna należały do największych dostawców usług hostingowych dla phisherów, a w kwietniu 2006 roku Chiny były bardzo blisko odebrania pierwszego miejsca Stanom Zjednoczonym - państwa te dzieliło tylko 5 procent. Prawdopodobnie jest to przypadek, ale pierwszą dziesiątkę pod względem hostingu stron internetowych w 2006 roku tworzyły dokładnie te same państwa co w lipcu 2005 roku. W ciągu minionych 12 miesięcy Australia zaklasyfikowała się do rankingu tylko raz (w październiku 2005 roku), podczas gdy Tajlandia nie pojawiła się tam w ogóle.

Źródło:
Anti-Phishing Working Group