Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Szwedzka policja wezwana w sprawie podejrzanych ataków internetowych

Tagi:

Szwedzkie organy ścigania prowadzą dochodzenie w sprawie podejrzanego ataku na główną stronę internetową rządu, która w miniony weekend nie działała przez kilka godzin. Prawdopodobnie spowodowane było to atakiem DoS przeprowadzonym w ramach protestu przeciwko zamknięciu przez policję popularnej strony związanej z współdzieleniem plików.

31 maja Pirate Bay, największy na świecie tracker BitTorrenta, został tymczasowo zamknięty, po tym jak szwedzka policja kryminalna przeprowadziła naloty na budynek w Sztokholmie, w którym mieściły się serwery Pirate Bay. Działanie rządu wywołało zaniepokojenie w Szwecji, gdzie toczy się debata na temat legalności praktyk "współdzielenia plików", oraz sprowokowało publiczne protesty.

W weekend szwedzki premier, Goran Persson powiedział, że "nie chciałby spekulować" łącząc sprawę nieczynnej strony internetowej rządu z niedawnymi nalotami policji na serwery Pirate Bay. Z oświadczenia zamieszczonego na portalu rządowym wynika, że na stronie nastąpiło zbyt wiele zewnętrznych przeadresowań do określonego pliku. Rząd oświadczył również, że jego strona internetowa nigdy nie została całkowicie zamknięta, a jedynie przez kilka godzin były problemy z uzyskaniem do niej dostępu. Przedstawiciele wywiadu szwedzkiej policji bezpieczeństwa powiedzieli, że rząd skontaktował się z nimi i poprosił o przeprowadzenie śledztwa w tej sprawie.

Podobny atak na stronę internetową szwedzkiej policji miał miejsce zaraz po tym, jak poinformowano opinię publiczną o nalotach policyjnych w zeszłym tygodniu. Do przeprowadzenia tego ataku przyznał się pewien nastolatek, twierdząc, że skłoniło go do tego zamknięcie strony związanej ze współdzieleniem plików. To właśnie jego oświadczenie spowodowało, że wiele osób w Szwecji łączy te dwa incydenty.

Źródło:
Reuters UK
Sweden.se