Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Aresztowanie phisherów w Niemczech

Tagi:

BKA, niemiecka agencja federalna ds. zwalczania przestępczości, poinformowała o aresztowaniu międzynarodowej grupy przestępczej przeprowadzającej ataki typu phishing. Niemiecka policja aresztowała siedem osób we Frankfurcie nad Menem i okolicach.

Według oświadczenia wydanego przez BKA, grupa ta pozostawała pod obserwacją od grudnia 2005 roku, gdy wstępnym dochodzeniem objęto 10 osób podejrzewanych o udział w przeprowadzaniu ataków typu phishing. Zatrzymane osoby są pochodzenia niemieckiego i litewskiego, co świadczy o międzynarodowym zasięgu grupy przestępczej. Wobec pozostałych trzech członków grupy wciąż toczone jest dochodzenie. Niemiecka policja twierdzi, że aresztowania te powstrzymały grupę przed kradzieżą milionów Euro z kont bankowych niemieckich klientów.

Gang przygotowywał się do przeprowadzenia operacji otwierając konta bankowe na fałszywe nazwiska i adresy. Konta te zostały założone w bankach w niemieckich landach Nadrenia oraz Hesja i miały zostać wykorzystane do odprowadzania z Niemiec wyłudzonych pieniędzy. Według BKA, skradzione pieniądze trafiłyby do Europy Wschodniej, gdzie zostałyby wypłacone i wprowadzone do legalnego obiegu. Podczas aresztowań skonfiskowano sporo dokumentacji i dowodów fizycznych.

Działanie przestępców polegało na wysyłaniu niczego niepodejrzewającym użytkownikom zainfekowanych wiadomości spamowych. Wiadomości te zawierały trojana, który wykorzystywany był do zbierania i kradzieży poufnych informacji, takich jak konta bankowe czy numery PIN. Według władz, grupa zdołała ukraść sumę rzędu setek tysięcy Euro, a nie - jak zamierzała - milionów.

Phishing szybko staje się głównym zagrożeniem cybernetycznym, powodując w samych tylko Stanach Zjednoczonych roczne straty w wysokości około 1 miliarda dolarów. Również w Wielkiej Brytanii szkody wyrządzone przez ataki typu phishing wzrosły dwukrotnie w 2005 roku, sięgając 23 milionów funtów.

Źródło:
Bundeskriminalamt
Reuters UK