Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Rootkit wykryty na uniwersyteckim serwerze

Tagi:

Władze University of Connecticut skontaktowały się z 72 000 studentami i wykładowcami po tym, jak wykryto rootkita na jednym z uniwersyteckich serwerów sieciowych. Serwer zawierał dane osobowe każdego użytkownika sieci komputerowej uniwersytetu, łącznie i ich nazwiskami, numerami ubezpieczenia, datami urodzenia, adresami i numerami telefonu.

Hakerzy wykorzystują rootkity między innnymi do maskowania faktu włamania do systemu oraz zbierania o nim informacji. Rootkit został prawdopodobnie zainstalowany na komputerze w roku 2003. Jego obecność wykryto, gdy ktoś próbował zdobyć dostęp do serwera sieciowego za pomocą nielegalnego hasła. Serwer został niezwłocznie odłączony od sieci.

Wszystkich użytkowników powiadomiono o włamaniu za pośrednictwem poczty elektronicznej. Pracownicy uniwersytetu podkreślają jednak, że są to jedynie środki zapobiegawcze, ponieważ dane osobowe nie były przechowywane w formie umożliwiającej odczytanie ich i nikt nie uzyskał dostępu do żadnych informacji.

Źródło:
Associated Press