Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

1996

Tagi:

Już na początku roku 1996 pojawiły się dwa interesujące wirusy: Boza, pierwszy wirus dla Windows 95; epidemię spowodował wirus Zhengxi - polimorficzny wirus napisany przez Denisa Petrovyma, rosyjskiego programistę z Sankt Petersburga.

W marcu 1996 roku miała miejsce pierwsza epidemia w systemie Windows 3.x spowodowana przez wirusa Win.Tentacle. Wirus ten zainfekował sieć komputerową szpitala i kilku innych francuskich organizacji. Przeszedł on do historii jako pierwszy wykryty na wolności wirus atakujący system Windows. Do tej pory wszystkie wirusy dla tego systemu trzymane były w kolekcjach lub w elektronicznych dziennikach twórców wirusów. Zanim pojawił się Win.Tentacle, na wolności 'grasowały' jedynie wirusy sektora startowego, DOS-a oraz makrowirusy.

W czerwcu 1996 roku pojawił się wirus OS2.AEP, pierwszy wirus infekujący pliki OS/2 EXE. Wcześniej wirusy zapisywały się do lokacji pliku, po czym niszczyły plik lub wykorzystywały technikę wirusa towarzyszącego.

W czerwcu 1996 roku pierwszy wirus dla Microsoft Excel - Laroux - został wykryty na wolności w dwóch firmach naftowych na Alasce i w Południowej Afryce. Wirus pojawił się w tych dwóch miejscach niemal równocześnie. Podobnie jak wirusy dla MS Worda, Laroux posiadał funkcję dodatkową opartą na makrach, małych aplikacjach napisanych w języku programowania Visual Basic. Programy te mogły przenikać do tabel Excela, podobnie jak przenikały do MS Worda. Okazało się, że wbudowany do Excea Visual Basic również umożliwiał tworzenie wirusów. To właśnie wirus Laroux wywołał epidemię w wielu moskiewskich firmach w kwietniu 1997 roku.

Pod koniec lata dwóch twórców wirusów: Nightmare Joker i Wild Worker opublikowało niemal jednocześnie konstruktory makrowirusów: Word Macro Virus Construction Kit oraz Macro Virus Development Kit. Obydwa mogły zostać wykorzystane zarówno w angielskiej, jak i niemieckiej wersji MS Worda.

W połowie października miał miejsce kolejny incydent wymierzony w system bezpieczeństwa firmy Microsoft. Wirus Wazzu został wykryty w jednym z dokumentów Worda zawierającym opis pomocy technicznej dla produktów firmy Microsoft w Szwajcarii. Później, ten sam wirus został znaleziony na dysku kompaktowym rozpowszechnianym podczas wystawy technologii komputerowych Orbit w Bazel, w Szwajcarii. Na tym nie skończyły się problemy Microsoftu z wirusem Wazzu. We wrześniu wirus ten 'znalazł się' na dyskach kompaktowych Microsoft Solution Provider. W grudniu 1996 roku pojawił się pierwszy wirus dla systemu Windows 95 rezydujący w pamięci. Wirus ten ładował się do systemu jako sterownik VxD, przechwytywał wywołania plików i infekował je.

Można uznać, że rok 1996 zapoczątkował rozpowszechnienie ataków podziemia komputerowego na systemy operacyjne Windows 95 i Windows NT, jak również na inne aplikacje, takie jak Microsoft Office. Od roku 1996 do 1997 pojawiło się kilkanaście wirusów dla systemów Windows 95/NT oraz kilkaset makrowirusów. Wiele z nich wykorzystywało całkowicie nowe techniki i innowacyjne metody, takie jak zdolność ukrywania się, czy polimorfizm. W rezultacie, wirusy komputerowe osiągnęły nowy poziom rozwoju, atakując od tego momentu 32-bitowe systemy operacyjne. Przebyły tę samą ścieżkę ewolucyjną, co wirusy dla DOS-a dziesięć lat wcześniej. Zmienił się również diametralnie krajobraz wirusów. Pod koniec roku Computer Associates wykupił producenta programu antywirusowego InocuLAN - Cheyenne Software.